28-29 Kasım 2013 Tarihlerinde Okullar Tatil mi?

Bilindiği gibi bu sene eğitim sistemimizde bir değişikliğe gidildi ve 8. sınıflara eğitim-öğretim yılı içinde ortak sınav yapılmasına karar verildi. İlk dönem ortak sınav da 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılacak. Peki bu tarihlerde okul olacak mı? 8. sınıf haricindeki öğrenciler okula gelecek mi? Milli Eğitim Bakanlığı bu konu hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. İşte […]

28-29 Kasım 2013 Tarihlerinde Okullar Tatil mi?
Haber Tarihi: 12 Kasım 2013
Haber Kategorisi: Eğitim Haberleri


Bilindiği gibi bu sene eğitim sistemimizde bir değişikliğe gidildi ve 8. sınıflara eğitim-öğretim yılı içinde ortak sınav yapılmasına karar verildi. İlk dönem ortak sınav da 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılacak. Peki bu tarihlerde okul olacak mı? 8. sınıf haricindeki öğrenciler okula gelecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı bu konu hakkında merak edilen sorulara cevap verdi. İşte merak edilen sorular ve cevapları…

Ortak sınavlar ne zaman yapılacak?
Ortak sınavlar 28-29 Kasım ve 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacaktır. Bugünlerde okullar tatil edilecektir.

Ortak sınavların yapılacağı günlerin tatil edilmesi eğitim öğretimi aksatmaz mı?
Ortaöğretime geçiş sistemi dahilinde okullardaki eğitim ve öğretim Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca belirlenen akademik takvime paralel şekilde uygulanacaktır. Ortak sınavlar sırasında uygulanan tatiller eğitim öğretim süresinin sonuna eklenecektir. Bu nedenle eğitim ve öğretim yılında herhangi bir kısalma söz konusu değildir.

Ortak sınavlara 6 ve 7. sınıflar girecek mi?
Ortak sınavlar, 2013-2014 eğitim öğretim yılında sadece 8.sınıfta uygulanacaktır. Uygulanacak olan Ortak sınavların, ilerleyen yıllarda da bu şekilde devam edeceği öngörülüyor olmakla birlikte -özellikle FATİH projesi tüm bileşenleriyle hayata geçtiğinde- gerekli güncellemeler yapılabilecektir.

Ek ders ücreti hakkı olan ancak okulun tatil edilmesi nedeniyle derse giremeyen ve sınavda da görevli olmayan öğretmenlerin ek ders ücreti ödenecek mi?
Öğretmenlere, sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecektir.

Haber Etiketleri: , , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...