40 yıldır şemsiye tamir ediyor

Türkiye’nin en yağışlı bölgesi Karadeniz’de 40 yıldır şemsiye tamirciliği yapan İrfan Aşık, kazancı çok düşük olmasına rağmen yağış ve rüzgarlar sebebiyle bozulan, kırılan şemsiyeleri tamir ederek, ailesinin geçimine destek sağlıyor.

40 yıldır şemsiye tamir ediyor
Haber Tarihi: 27 Nisan 2016


Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan 6 çocuk babası 60 yaşındaki emekli işçi İrfan Aşık, yaklaşık 40 yıl önce ailesinin geçimine katkı yapmak için ek iş olarak babası Mehmet Aşık’ın mesleği olan şemsiye tamirciliğine başladı.

aaaa

Bir süre babasının yanında çalışıp bu işi öğrenen Aşık, babasının vefatının ardından yörede bu işi yapan kimsenin kalmadığını fark etti.

Bunun üzerine, hem ailesinin geçimine destek sağlamak ve baba mesleğini sürdürmek hem de yağışlı ve rüzgarlı havalar sebebiyle şemsiyesi kırılan ya da bozulan yöre sakinlerine yardımcı olmak için şemsiye tamirciliğini sürdürmeye karar verdi.

aaaa

Şehrin çeşitli semtlerine giderek seyyar şemsiye tamirciliği yapan ve oldukça düşük ücret karşılığında şemsiye tamir eden Aşık, çocuklarının evlenip kendi yaşamını sürdürebilir hale gelmesi ve 2 yıl önce SGK’dan emekli olup emekli maaşı almaya başlamasıyla bu işi ailesinin yaşadığı Akçaabat ilçesinde sürdürmeye başladı.

Söz konusu tarihten itibaren sadece salı günleri ilçede kurulan salı pazarına gelen Aşık, ortalama 5 liradan şemsiye tamir ediyor.

Aşık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörede geçmişte sadece babasının ve amcasının oğlunun şemsiye tamirciliği yaptığını belirterek, “Daha sonra her ikisi de vefat etti. Şimdi yörede bu işi yapan sadece ben kaldım. Ben de 40 yıldır bu işi yapıyorum.  Benden sonra bu işi yapacak kimse yok gibi” diye konuştu.

 “Geçimimi sağlayacak kadar iş olmuyor ama bir ekmek parası alıyorum”

Geçmişte sadece Trabzon’un Meydan semtinde bu işi yapan bir dükkan olduğunu, o iş yerinin de kapandığını anlatan Aşık, “Bundan önce değişik pazarlara gidiyordum. Sürmene ve Of ilçelerindeki pazarlara gidiyordum. Ucuz şemsiyeler çıkınca işler düştü, daha gitmedim. Akçaabat ilçesinde oturduğum için sadece salı pazarına gelip bu işi yapıyorum” dedi.

Aşık, ucuz şemsiye alan vatandaşların bozulan şemsiyelerini genellikle tamir ettirmediğini ancak bozulan pahalı şemsiyelerin tamire getirildiğini ifade ederek, özellikle yağışlı havalarda işlerinin yoğunlaştığını dile getirdi.

Şemsiyelerin en fazla rüzgar sebebiyle kırılıp bozulduğunu kaydeden Aşık, “Güneşli hava isteyenler var ama işlerimizin iyi olması için yağmurun yağmasını istiyoruz” şeklinde espri yaptı.

Aşık, balkon şemsiyeleri dahil her türlü şemsiyenin tamiri yaptığını, 1 ile 10 lira arasındaki fiyatlarla şemsiye tamir ettiğini söyledi.

Kazancın az olması yüzünden mesleğine ilginin az olduğunu ancak ilgi duyan gençler olursa kendilerine yardımcı olabileceğini dile getiren Aşık, şemsiye tamir etmek için gerekli olan malzemeyi bile yörede bulmakta zorlanması nedeniyle İstanbul’dan satın aldığını sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri: , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...