Anneden oğula hayat veren ilik

Antalya’da doğuştan iki kolunun içe dönük olması nedeniyle 9 ameliyat geçiren 6 yaşındaki Boran Gündoğdu’ya, 3 yıl önce kemik iliği hastalığı MDS teşhisi konuldu.

Anneden oğula hayat veren ilik
Haber Tarihi: 7 Mayıs 2016


Antalya’da yaşayan Süleyman-Özge Gündoğdu çiftinin ilk çocukları Boran, iki kolu da içe dönük doğdu.

Normal bebekten kısa olan kollarını açamayan minik Boran, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Serdar Tüzüner tarafından 3 yılda 9 kez ameliyat edildi. Boran’ın içe dönük kolları, operasyonların ardından açıldı.

Hayatının ilk yıllarını hastanede geçiren Boran’ın kollarının uzatılması için yapılacak kemik naklinin ise çocuğun büyümesinin ardından gerçekleştirilmesine karar verildi.

Acil ilik nakli olması gerekiyordu

Hastane günlerinin bitmesiyle sevinen Gündoğdu çiftinin mutluluğu, minik Boran’ın bir gün burnundan kan gelmesiyle yarım kaldı. Acil servise kaldırılan Boran’ın burada yapılan tahlilleri sonrasında, ailenin acilen çocuk hematolojisi bölümüne başvurması gerektiği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi ile özel bir hastanede tahlilleri yapılan ve kan değerleri sürekli düşük olan minik Boran’a, nadir görülen kemik iliği hastalığı MDS teşhisi konuldu.

Doktorlar, bir süre ilaç tedavisi ve kemoterapi uygulanan Boran’ın kan değerlerinin takviyelere rağmen sürekli düşmesi nedeniyle aileye, çocuğun yaşaması için acil ilik nakli olması gerektiğini bildirdi.

Annenin iliği nakledildi

Yurt içi ve dışında yapılan kemik iliği taramalarında Boran’a uygun ilik bulunamadı. Doktorlar, aileden yapılan testlerde yarı uyumlu olduğu belirlenen anneden iliği nakletmeye karar verdi. Prof. Dr. Akif Yeşilipek tarafından gerçekleştirilen naklin ardından kan değerleri hızla normale dönen Boran, bir süre sonra sağlığına kavuştu.

Anne Özge Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zor günler geçirdiğini söyledi.

Oğluyla günlerce hastanelerde kaldıklarını ifade eden Gündoğdu, “Oğlum topluma girsin, kendisini eksik görmesin diye çaba gösterdim. Kolunun diğer çocuklar gibi görünmesi için çabaladım. Oğlumu, kolunun görüntüsü nedeniyle birçok kreş, ‘Diğer çocuklar kötü etkilenebilir’ diye kabul etmedi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye ulaştım ve onun yardımları sayesinde bir kreşe oğlumu gönderebildim. Tek istediğim diğer çocuklarla iletişim kurmasıydı.” dedi.

Haber Etiketleri: , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...