Akar’ın hain yaveri her şeyi itiraf etti

Genelkurmay Başkanı Akar’ın hain yaveri darbe girişimini ayrıntılarıyla anlattı.

Akar’ın hain yaveri her şeyi itiraf etti
Haber Tarihi: 20 Temmuz 2016


FETÖ darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri Piyade Yarbay Levent Türkkan ihaneti itiraf etti. FETÖ üyesi olduğunu ve darbeyi birlikte planladıklarını itiraf eden Türkan, “Etkin Pişmanlık Yasası”ndan yararlanmak istedi. İşte milletine ihanet eden yaverin savcılıktaki kan donduran itirafları:

‘ABİLERİN’ EMİRLERİNE HARFİYEN RİAYET ETTİ: Ben Paralel yapı üyesiyim. Fetullah Gülen cemaatindenim. Bu cemaate yıllarca hizmet ettim. ‘Abilerime’ yıllarca hizmet ettim. Onların emirlerine bugüne kadar harfiyen riayet ettim. 1989’da Işıklar Askeri Lisesi sınavlarına girdim. Sınavdan önceki gece soruları getirip verdiler. Ve liseyi kazandım. Her ay düzenli olarak abilerin evinde buluştuk. Gülen’in kitaplarını okuduk. Deşifre olmamak için tuvalette abdest almayı ve ‘ima’ yoluyla namaz kılmayı öğrettiler.

GÜLEN’İN TALİMATLARINI UYGULADI: 1993 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldum. Bizlerle buluşan abiler askeri şahıs değildi. Cemaat sonuçta abiler silsilesi olduğu için Fetullah Gülen nazarımda en büyük abiydi. 2010 yılında Genelkurmay Karargahı Destek Grup Komutanlığına yüzbaşı rütbesiyle atandım. Müteakiben binbaşı oldum. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in emir subay yardımcılığına getirildim. Paşanın son 3 ayında emir subayı oldum. Genelkurmayda emir subaylığı görevine getirildikten sonra cemaat adına verilen görevleri yerine getirmeye başladım.

BÖCEKLE DİNLEDİLER: Özel Paşayı dinleme cihazıyla sürekli dinliyorduk. İki boğum parmak ucu kadar ‘radyo’ diye tabir edilen dinleme cihazının her gün paşanın odasına herhangi bir yere koyup akşam da çıkarken alıyordum. Kendi hafızası vardı. Yassı yuvarlak tek pili vardı. Pili bir gün dayanıyordu. Cihazı Türk Telekom’da çalışan ‘Abi’ verdi. Paşanın her gün sesini kaydettim. 2-3 ayrı cihaz vardı. Haftada bir cihazları götürüp ‘Abi’ye veriyordum. Boş olanları alıyordum. Arada sırada Genelkurmay Başkanının odasında arama yapılıyordu. Doğal olarak ben bu aramaların ne zaman yapılacağını önceden bildiğim için cihazı koymuyordum.

“YANLIŞ YAPIYORSUNUZ”: Akar Paşa bize hitaben, ‘Yanlış yapıyorsunuz bu böyle olmaz’ dedi. Benim elimde tabanca vardı. Hulusi Paşa makamının yanındaki sandalyede oturuyordu. Tabanca elimdeyken Hulusi Paşaya ‘komutanım sizi koltuklara alalım’ dedim. O da herkes içeriye girince panik yaptı. Bana su getirin dedi. Serdar yüzbaşı su getirdi. Alıp içti. Ben abdest alıp namaz kılacağım üzerimi değiştireceğim dedi.

AKAR NAMAZINI KILDI: (Akar Paşa) Orada üzerini değiştirdi. Namazını kıldı. Sürekli bize ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedi. Ben Hulusi Paşaya lütfen dediklerimizi yapın hiçbir sorun çıkmayacak dedim. Sonra Özel Kuvvetlerden gelen görevliler koluna girip alıp götürdüler.

EŞİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU: Ben orada kaldım. Komutanın şahsi malzemelerini topladım. Olayları TV’den makamdan izledim. Komutanın eşi hanımefendiyi askeri hattan aradım. ‘Komutanımız iyi hiçbir problem yok’ gibi rahatlatmak adına laflar söyledim. Hanımefendi konuşurken ağlıyordu.

KATLİAM GİBİ: Daha sonra Özel Kalem Müdürünün odası kısmen darbe faaliyetinin organize edildiği yer olarak kullanılıyordu. İlerleyen zamanda esas faaliyetin Akıncılar Üssünde icra edildiğini anladım. Genelkurmay’ın etrafı kıyamet günü gibiydi. Vatandaş toplanmıştı. Polisler geldi. Silah sesleri geliyordu. F-16’lar uçuyordu. Meclisin bombalandığı sivil halkın öldürüldüğünü televizyondan öğrendiğimde pişman olmaya başladım. Yapılanlar katliam gibiydi.

“BAŞARISIZ OLDUK, TESLİM OLUYORUZ”: Benim Allah rızası için çalıştığını düşündüğüm cemaatin girişimiyle bunlar yapılıyordu. Sabaha karşı sabah 09.00 sıralarında karargahtaki koridor darbeye iştirak edenlerle dolup taştı. Herkes aralarında ‘Başarısız olduk teslim oluyoruz’ diye konuşuyordu.

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMAK İSTEDİ: TSK’nın Özel Kuvvetlerine teslim olduk. Onlar da bizi polise teslim etti. Samimi olarak pişmanım sadece darbeye iştirak etmekten dolayı değil Fetullah Gülen Cemaatinin mensubu olmaktan da çok pişmanım. Fakat ben vatan haini değilim. Sivil vatandaşa, polise silah sıkmam bomba atmam. Bunu tasvip etmem mümkün değil. Kendi ifademi kağıt kalem isteyerek yazdım. Lehime ‘Etkin Yasal Pişmanlık’ kanunlarından yararlanmak istiyorum.”

Kaynak: SABAH

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...