REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ana Yurdumuzdan Samsun’a Bir Kardeş Daha

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ana Yurdumuzdan Samsun’a Bir Kardeş Daha
1.234
01 Kasım 2013 - 17:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek ile kardeş şehir oldu. Bugüne kadar birçok dünya şehri ile kardeş şehir protokolü imzalayan Samsun, tarihi İpek Yolu üzerinde kurulu bulunan Bişkek’e ayrı bir önem veriyor. İki şehrin büyükşehir belediye başkanları arasında imzalanan kardeş şehir protokolünün ardından Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı İsa Ömürkulov, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a Kırgızistan’ın yerel kıyafeti çepken giydirip ülkenin simgesi olan kar leoparı anıtı hediye etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen kardeş şehir protokolü imza törenine Lenin Belediyesi ve meclis üyelerinden oluşan 7 kişilik heyetle gelen Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı İsa Ömürkulov, sempatik ve rahat tavırları ile ilgi odağı oldu. İmza töreni öncesinde duygularını dile getiren Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bişkek ile kardeş şehir olmanın kendileri için ayrı bir anlam taşıdığının altını çizdi.

Kırgızistan’ın Türklerin ana yurdu bölgesi olduğunu ifade eden başkan Yılmaz, “5 yıldır kardeş şehir ilişkilerini çok önemsiyor ve çok önemli hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun amacı Samsunumuzu dışa açmak, dünya kenti haline getirmektir. Dünyanın başka ülkelerinde dostlukları, münasebetleri olan iktisadi, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan münasebetleri olan bir dünya şehri haline getirmeye yönelik çabalarımızın sonucudur. Biz Orta Asya ülkesini ana yurdumuz olarak kabul ederiz. Hepimizin ortak toprağı olan Kırgızistan ile kardeş şehir ilişkisi kurmaktan hakikaten bugüne kadar kurduğumuz kardeş şehirlerden farklı bir anlam taşımaktadır. Artık Samsun şehri artık onların. Bizim aramızda artık hiçbir fark yok. Bişkek’i kendi şehrim, insanları da kendi kardeşim gibi göreceğim. Bu kardeş şehir protokol olarak değil, önümüzdeki süreçte her alanda etkin münasebetler geliştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Bütün dünya’da yaşayan Türklerin atası, babası, yurdu, dini, kültürü bir olduğunun altını çizen Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı İsa Ömürkulov, “Buluşmadan memnuniyet duyuyoruz. Bu zamana kadar 70 sene başka ülkelerde yaşadık. Biz bağımsızlığa kavuşmamızın süresi 20 seneyi doldurdu. 20 sene bağımsız bir ülke için çok az bir vakittir. Bundan dolayı bizim her günümüz çok değerlidir. Her gün bizim için çok büyük mana ve değer taşımaktadır. Önceden yapılmamış işleri süratle yapmamız gerekiyor. Atalarımız, babalarımız, yurdumuz, dinimiz, kültürümüz birdir. Bütün olarak biz biriz. Bu kardeşliğimizi resmi olsun bir nevi imzalamak için geldik. Ülkeler arasındaki iş birliği ile kalmayıp belediye arasındaki kardeşliğimizi daha da pekiştirelim duygularıyla geldik. Buradaki işlerin hızla artması, yolların yapılması, stratejilerin uygulanması, insanlara hizmet için yapılanları çok beğendik. Samsun, ulaşımda tüm avantajları bulunmaktadır. Bişkek belediyesi ile lojistik işbirliği yapılmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kardeş şehir protokolünün imzalanmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, meslektaşına seramik tablo ve Türk bayrağı hediye etti. Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı İsa Ömürkulov da Başkan Yılmaz’a Kırgızistan’ın milli giysisi Çepken giydirip ülkenin simgesi olan kar leoparı anıtı hediye etti.

Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasından sonra Kırgızistan bağımsızlığını ilan emiş, kentin adı Bişkek’e çevrilmişti. 874 bin kişinin yaşadığı hızla yenilenirken, Sovyet döneminde bulunan birçok sanayi kuruluşu bugün ya kapanmış ya da küçülmüş olarak üretimlerini sürdürüyor. Kent, Samsun’un yanısıra ABD’nin Kolorado ve Meriden, Ankara ve İzmir ile de kardeşlik yapıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.