Atakum Belediyesi, Ahmet Yesevi’yi anıyor!

Samsun’un Atakum İlçesi’nde belediye tarafından düzenlenen ‘Yolumuz, Yesevi Yolu’ etkinliği, Doç. Dr. Bekir Şişman’ın sunumuyla bu akşam gerçekleştiriliyor.

Atakum Belediyesi, Ahmet Yesevi’yi anıyor!
Haber Tarihi: 16 Aralık 2016


UNESCO tarafından ilan edilen 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinlikleri kapsamında Türk Tasavvuf Düşüncesi’nin Kurucusu Ahmet Yesevi, Samsun’da ilk kez düzenlenen kapsamlı bir etkinlik ile bu akşam anılıyor. Atakum Belediyesi’nin kültür hizmetleri kapsamında organize ettiği gecede OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Şişman, tassavvuf düşüncesinin büyük ismini tüm detaylarıyla anlatacak.

HORASAN’IN 3 ERENİ

Türk Halk Bilimi ve Türk Halk Edebiyatı gibi alanlarda uzmanlığı bulunan Doç. Dr. Bekir Şişman, Ahmet Yesevi’nin önemine dikkati çekerek, “Büyük bir hoşgörü anlayışına sahip Ahmet Yesevi, kendisinden sonra gelen ve Horasan’ın 3 Ereni olarak bilinen Yunus Emre’yi, Mevlana’yı ve Hacı Bektaş Veli’yi de etkilemiştir. Bu 3 Eren’de gördüğümüz hoşgörünün temellerini Ahmet Yesevi atmıştır” dedi.

İLAHİ AŞK, SEVGİ, HOŞGÖRÜ…

Ahmet Yesevi’nin Türk Halk Sufizmi’nin kurucusu olduğunu vurgulayan Bekir Şişman, “Yesevi, eserlerinde, nefis terbiyesi, ahlaki kötülüklerden nasıl sakınılır, benliği yok eden ilahi aşka nasıl ulaşılır, edeb, aşk, hayat, ölüm nedir, gibi konuları işlemiştir. Türk Tasavvuf Düşüncesi’nin kurucusudur. Korku ve cezaya değil aşka ve irfana vurgu yapmış, sevgiye, hoşgörüye, ilim irfana giden yolları göstermiştir. Bu büyük insanı tüm yönleriyle anlatacağım özel geceye tüm Samsunluları bekliyoruz” diye konuştu. Atakum’daki etkinlik bu akşam saat 18.30’da Yalı Kafe’de gerçekleştirilecek. –

Samsunhaber.TC

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...