Atakum’da ‘Akıllı Belediyecilik’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin açılışı ve imza töreni yapıldı. Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin yaygınlaştırılması kapsamında Samsun Atakum Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında protokol imzalandı. İstanbul Grand Cevahir Hotel’de düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Coğrafi […]

Atakum’da ‘Akıllı Belediyecilik’
Haber Tarihi: 22 Ekim 2015


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin açılışı ve imza töreni yapıldı. Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin yaygınlaştırılması kapsamında Samsun Atakum Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

İstanbul Grand Cevahir Hotel’de düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Bekir Tuzel ve sistemin pilot uygulamasının yağıldığı illerin belediye başkan ve başkan yardımcıları katıldı.

Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin açılışı ve imza törenine, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’yı temsilen Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Salih Livaoğlu katıldı. Bulut Kent Bilgi Sisteminin belediyelerin iş süreçlerini hızlandıracağını belirten ve sistem hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Livaoğlu, “Saha çalışması ve arşiv sayısallaştırması karar destek sistemi kurulacak. Bina, grafik veri, numaraj, fotoğraf ve diğer öz nitelikler, ruhsat, mekansal plan, altyapı ve diğer ilgili veriler sistemde yönetilecek şekilde ücretsiz olarak toplanacak ve bütünleştirilecek. Yerel yönetimlerin hizmet hızı ve kalitesi artırılacak. Yerel yönetimlerin iş süreçlerinin iyileşmesi ve vatandaşa nitelikli ve hızlı hizmet verilmesi sağlanacak. Milli kaynaklarla geliştirilen yazılım, lisans maliyetlerini ortadan kaldıracak. Tekrarlı veya atıl donanım alımlarının önüne geçilecek. Bilişim personeli maliyetleri asgariye indirilecek. Gelir takibi ve tahsili kolaylaştırılacak, yerel yönetimlerin kaynakları arttırılacak. Ülkemizde bina sayısı bilinmediğinden emlak vergisine konu mükellef sayısı net bir şekilde tespit edilemiyor. Yeni sistemle, güncel veriler ile vergilendirmenin de takibi mümkün olduğunda kamu gelirinde önemli artışlar sağlanacak. Önemli bir sistem hayata geçiriliyor. Atakum Belediyesi olarak bu sistemin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

 

“BULUT KENT BİLGİ SİSTEMİ” AÇILIŞ VE İMZA TÖRENİ, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İDRİS GÜLLÜCE’NİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (ALPER KORKMAZ/İSTANBUL-İHA)

 

İmza töreninin ardından belediye başkanları ve başkanları temsilen katılım sağlayan başkan yardımcılarıyla görüşen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Salih Livaoğlu’yla sistem hakkında görüştü. Atakum İlçesi hakkında da detaylı bilgi alan Bakan Güllüce, Bulut Kent Bilgi Sistemi’nin ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 400 milyon TL tasarruf sağlanması hedeflendiğini de ifade etti.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...