Atakum’da geleneği otomobil bagajında sürdürüyor

Samsun’da 62 yaşındaki emekli Turgut İnceci, ramazan davulculuğu geleneğini sürdürmek için otomobil bagajında mani eşliğinde davul çalarak vatandaşları sahura kaldırıyor.

Atakum’da geleneği otomobil bagajında sürdürüyor
Haber Tarihi: 6 Haziran 2016


Atakum ilçesinde Mevlana ve İstiklal mahallerinde 27 yıldır vatandaşları sahura 62 yaşındaki ramazan davulcusu Turgut İnceci kaldırıyor. İki mahallenin dağınık ve sahur vaktinin kısa olması nedeniyle İnceci, 3 yıl önce otomobil bagajında davul çalmaya başladı.

Otomobil ile tek tek tüm sokakları gezen İnceci, bagajda mani eşliğinde davul çalarak vatandaşları sahura kaldırıyor.

Ramazan davulcusu İnceci, AA muhabirine, topladığı bahşişlerin benzin parasını ancak karşılamasına rağmen geleneğini yaşatmaya çalıştığını söyledi.

İlçede yaşayan bir üniversite öğrencisinin kendisine şoförlük yaptığını dile getiren İnceci, şöyle konuştu:

“Gece 00.30 gibi vatandaşları uyandırmaya başlıyoruz. 2 saat içinde iki mahallede yaşayan tüm vatandaşlarımızı uyandırmak zorundayız. Mahallelerin dağınık olması yürüyerek iki saat içinde tüm sokakları gezmemizi mümkün kılmıyor. Bu yüzden biz de 3 yıldır otomobil bagajında davul çalarak vatandaşlarımızı sahura kaldırmaya çalışıyoruz.”

Benzin ücretini kimsenin karşılamadığını ifade eden İnceci, “Vatandaşımızın verdiği bağışla masraflarımızı karşılıyoruz. Allah bereket versin. Onlar da bizim bu çabamızı görüp mahcup etmiyorlar. Zaten amacımız para kazanmak değil. Geleneğin gelecek nesillere aktarılmasını istiyorum. Ayrıca yanımda bana şoförlük yapan öğrencilerin masraflarının bir kısmını karşılıyorum.” sözlerine yer verdi.

Haber Etiketleri: , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...