Atakum’da kadınların gurur günü!

Samsun’da Atakum Belediyesi’nin kadınlara yönelik kurslarına katılan kadınların el emeği ürünleri, ‘Gelenekten Geleceğe’ adlı sergi ile Samsunluların beğenisine sunuldu.

Atakum’da kadınların gurur günü!
Haber Tarihi: 11 Mayıs 2017


Atakum Belediyesi tarafından kadınlara yönelik gerçekleştirilen el emeği ürünleri kurslarına katılanlar, yıl boyunca büyük emeklerle hazırladıkları ürünlerini düzenlenen sergi ile beğeniye sundu.

Yalı Kafe’de düzenlenen ‘Gelenekten Geleceğe’ sergisi Atakum Kaymakamı Turan Atlamaz, Belediye Başkanı İshak Taşçı ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.
KAYMAKAM ATLAMAZ: GURUR DUYDUM
Atakum Belediyesi’nin kültürel etkinliklerini, sosyal çalışmalarını ve özellikle de kadınlara yönelik kurslarını takdirle takip ettiğini söyleyen Kaymakam Turan Atlamaz, “Atakum’da görev yapmaya başladıktan sonra, ilçeyi daha yakından tanıma imkanım oldu. Gördüm ki, her alanda gelişen Atakum İlçesinde, özellikle kültürel etkinlikler ve istihdama dayalı projeler noktasında başarılı bir belediyecilik anlayışı var. Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’yı kutluyorum. Bugün burada gerçekleştirilen sergi de, bu büyük emeğin bir ürünüdür. Mutlu oldum, gurur duydum” dedi.
TAŞÇI: 3 BİN KADIN FAYDALANDI
Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ise konuşmasında, gerçekleştirilen kurslar ile sanatsal ve istihdam odaklı çalışmalardan bahsederek, “Atakum Belediyesi olarak, kadınların sosyal ve ekonomik hayat içerisinde hak ettiği yerde olması için çalışıyoruz. Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz kurslarımızda bugün itibariyle 3 bin kadın, kurslarımızdan faydalanıyor. Göreve geldiğimiz günden bu güne, kurslarımıza katılan kadın sayısı 10 bine ulaştı. Bu kurslarımıza katılanların büyük çoğunluğu artık, el emeği ürünleriyle ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Bundan daha büyük bir gurur olamaz” diye konuştu.
ÜRÜNLER BEĞENİ TOPLADI
Büyük katılımın sağlandığı açılışın ardından beğeniye sunulan el emeği ürünler, davetliler tarafından da büyük beğeni topladı. Sepet örücülüğü, filografi, feretiko, mefruşat, karaviçe, tel kırma, kurdele nakışı, brezilya nakışı, ipek kozası ürünleri, giyim tasarım, resim, kazaziye, hüsnü hat, iğne oyası, seramik, kokulu taş, üç boyutlu rölyef başta olmak üzere onlarca farklı daldaki kurslara katılan kadınlar, stantların başında ürünlerinin yapılışını ve tarihçelerini anlattı. Halkoyunları gösterileri ve türkü dinletileri eşliğinde devam eden sergi, iki gün boyunca açık kalacak.

 

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...