REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Atlas Sirki Atakum’da Gösterilerine Devam Ediyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Atlas Sirki Atakum’da Gösterilerine Devam Ediyor
3.105
14 Aralık 2013 - 14:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk sirkinin kurucusu Servet Yalçın önderliğindeki Atlas Sirki, Atakum Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiş, Alparslan Bulvarı, Seyfi Demirsoy İlköğretim Okulu yanındaki alana kurulan ısıtmalı sirk çadırında gösterilerine devam ediyor. Her akşam saat 17.30’da ve 19.00’da tekrarlanan gösteri, Cumartesi ve Pazar günleri de ayrıca gündüz saat 13.00’de, 14.30’da ek matine yapılıyor. Türkiye’nin ilk sirki olan Atlas Sirki’nde Türk sanatçıların yanı sıra, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan ve Rusya Devlet Sirkleri’nin dünyaca ünlü sirk sanatçıları yer alıyor. Atlas Sirki, İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık gibi Somut Olmayan Kültürel Miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar ve yüksek hava gösterileri, sevimli hayvanlar ve beş metrelik dev piton yılanları ile gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan sirkin bir amacı da çoğu Avrupa ülkesinde çocukların gelişiminde özel bir yeri olan ve Türkiye’de yeni nesil sirk sanatçıları yetiştirmeyi hedefleyen bir okul açmak.

SİRK SANATLARI ANADOLUNUN ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR
Tiyatro Sanatçısı Servet Yalçın açıklamasında; “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Osmanlı dönemindeki halk şenlikleri ve kadim Anadolu Uygarlıklarıdır” dedi.

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE SANATLA BAĞLAYAN KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ
Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu Servet Yalçın, “Anadolu Uygarlıklarından ve Osmanlı dönemi halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan “Canbazhane Şenliği – Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

SANATA KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER
Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm Samsunluları Atakum Alparslan Bulvarı yanındaki alana kurulan dev sirk çadırındaki gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, katkılarından dolayı Atakum Belediye Başkanı Metin Burma ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

atlas-1

atlas-afis

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.