Başbakan Yıldırım’dan Vali Şahin’e övgü dolu sözler!

Başbakan Binali Yıldırım, 26. Dünya Posta Kongresi̇’nin açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Samsun Valisi İbrahim Şahin’in PTT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemle ilgili övgü dolu ifadelere yer verdi.

Başbakan Yıldırım’dan Vali Şahin’e övgü dolu sözler!
Haber Tarihi: 21 Eylül 2016


6. Dünya Posta Kongresi’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Samsun Valisi İbrahim Şahin’in PTT Genel Müdürlüğü yaptığı ve PTT Bank Projesi’nden dolayı ‘2004 Kaynakları Etkin Kullanma ve Maliyetleri Düşürme Yılı Birincilik Ödülü’ne layık görülen projesini överek, “2004’te PTT Bank’ın kuruluşuna karar verdik, PTT’nin rotası bundan sonra değişti. Hizmet ağını yeni türlerle geliştirmeye başladı” dedi.

VALİ ŞAHİN SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

Toplantıya katılan Samsun Valisi İbrahim Şahin de Başbakan Yıldırım’ın o sözlerini sosyal medya hesabından paylaşarak, “Sayın Başbakanımız PTT Genel Müdürlüğü yaptığım dönemi övüyor” ifadesiyle paylaştı.

vali_2_2

“BAŞARISINA BAŞARI KATTI”

Başbakan Yıldırım yaptığı konuşmasında, “2002 yılında göreve geldiğimde PTT zarar eden bir kuruluştu. 35 binin üzerinde çalışan ne yapalım da bu yükten kurtulalım diye kara kara düşünen bir irade vardı. Bir lira sembolik fiyata satalım bu yükten kurtulalım diyen bir anlayış. PTT niye bu hale düşmüştü? Çünkü telefon, telgraf, posta üç hizmet bir arada görülüyordu. Yıllar geçtikçe internetin hayata geçmesi ile birlikte telekomünikasyon kısmı çok hızlı yol aldı. Geleneksel posta artık tarihe karıştı. Mektup yazanların sayısı günden güne azalıyor. Onun yerine internet üzerine haberleşme, mesajlaşma daha fazla kullanılmaya başladı.

Bunun için 2004’te PTT Bank’ın kuruluşuna karar verdik. Bu kararımızı aldık ve bundan sonra PTT’nin rotası değişti. PTT süratle hizmet ağını yeni hizmet türleriyle genişletmeye başladı. Bugüne geldiğimizde 4 bin 500 noktada PTT’nin hizmet verdiği yerler var. Hem bilişim altyapısını kullanıyor, hem banka hizmetlerini yapıyor, aynı zamanda kargo taşımacılığı da yapıyor. Geleneksel mektup işi de yapıyor, ama mektupları hibrit posta yöntemiyle yazılacak metni sipariş ediyorsunuz, aynısı ulaşacağı yerde çıkışını alıyor, iletebiliyor. Bir yandan teknolojiyi yakalıyor, diğer yandan da kişisel posta pullarıyla geleneksel mektup hizmetleriyle geçmişi koruyarak geleceği inşa eden bir durumu PTT yakalamış oluyor.

Zarar eden PTT, geçen yıl itibariyle cirosunu 1 milyar doların üzerine çıkarmıştır. Tabii 200 milyon dolar civarında da bir net karı var. Zarar eden PTT, PTT Bank konseptinin devreye girmesiyle beraber en fazla vergi veren 100 firma arasına kısa sürede girmeyi başardı. Dolayısıyla internetin TELEKOM’u PTT’den yolunu ayırmasıyla birlikte PTT yok olacak diyenler, bir kez daha PTT’nin kendini yenileme ve değişimden sonra 150 yıllık bir kuruluş olmanın verdiği tecrübeyle başarısının üzerine başarı katmaya devam etti.” dedi.

 

vali_3

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...