Bir köyden 30 milyon TL ihracat

Isparta’nın Deregümü köyü, yılda 25 bin ton örtü altı domates üretiyor. Bunu Avrupa’ya ihraç edip 30 milyon lira kazanıyor…

Bir köyden 30 milyon TL ihracat
Haber Tarihi: 20 Eylül 2016


Türkiye’de tarımsal üretim, tüketime göre tam olarak planlanamadığı için birçok üründe ‘var yılı-yok yılı’ diye bir kısır döngü yaşanıyor. Patates, soğan başta olmak üzere birçok üründe, “Bu yıl para etmedi, çöpe gitti” haberlerinin ardından, rekor fiyatlar gündeme geliyor. İşte bu döngünün nasıl kırılacağının örneği, Isparta’nın Deregümü köyünde yaşandı. Bu köyün muhtarının öncülüğünde, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu. Kooperatif, gerek yurt içi gerekse ihracat hedefli satış programı yaptı. Program sayesinde köyde 2 bin dönümde yapılan örtü altı domates üretimi 25 bin tona, yıllık gelir de 30 milyon liraya ulaştı. Muhtar ve Koperatif Başkanı Osman Katırcı’nın verdiği bilgiye göre önce kooperatif aktif hale getirildi. Bu kooperatif, üreticiden tek elden alım yaparak, dışarıdan gelen tüccara karşı güç oluşturdu. Bu güçle köye özgü gök domates noktasında görüşmeler yaptı. Şimdi ise onlarca tır ürün, burada paketlenip yurt içi ve dışına gönderiliyor.

6 KENTİN TOPLAM GELİRİNDEN FAZLA
Deregümü köyünün domatesleri, yurt içinde İstanbul ve Ankara gibi dev tüketim merkezlerine gönderilirken, Avrupa’da da Romanya, Bulgaristan ve Almanya’ya ihraç ediliyor. Bir tek köy böylece, 30 milyon liralık ihracatla, Gümüşhane’nin 61 bin dolar, Gümüşhane’nin 80 bin dolar, Bingöl’ün 1.2 milyon, Kars’ın 3.3, Bitlis’in 3.3, Muş’un 1.7 milyon dolar olan ihracat gelirinin toplamından daha fazla tutarda ihracata imza atmış oldu.

Kimse zarar etmiyor
Köyde kurulan borsa sayesinde üretici zarar etmiyor, tüccar hangi ürünü hangi fiyata alacağını biliyor. Bu sistemin oturması, Deregümü köyünü meşhur etti. Tokat, Eskişehir, Uşak gibi kentlerden köy muhtarını arayan üreticiler, fiyat belirleme sistemini nasıl oturttuklarını soruyor.

MUHTARIN ÖNDERLİĞİ
Köy muhtarı Osman Katırcı’nın kurduğu kooperatif, üreticinin iyi para kazanmasına sebep oldu.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...