REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Burma’nın ‘Protokol Cami’ sitemi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Burma’nın ‘Protokol Cami’ sitemi
1.063
28 Temmuz 2013 - 12:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum Beledye Başkanı Metin Burma, Samsun Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği’ne üye odalarının Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerini, Deniz Kafe-Restaurant’ta verdiği iftar yemeğinde ağırladı.

İftar sonrası yaptığı konuşmada, mimar olması nedeni ile 1973 yılından bu yana, teknik camianın içinde olduğunu belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, “Şimdi bakıyorum da, uzun bir zaman olmuş. Samsun’da teknik eleman olarak, halka hizmet sunma noktasında gerçekten çok sıkıntılı günler geçirdik. Onca yıl geçti hala bu sıkıntılar bitmedi. Bundan büyük üzüntü duyuyorum. Bir ülkede teknik elemanlar dışlanmaya çalışılır, onların etkin olması, eleştiri yapması istenmezse orada bilimsel gelişmeden söz edemeyiz. En azından Samsun için söylersek, buradaki mimarlar, mühendisler ne dediler de doğru çıkmadı?

Kentleşmenin önünde bir yığın sorun var. Mevcut var olan yasal alt yapının son derece yetersiz, adaletsiz olduğunu her defasında söyledim, yine söyleyeceğim. Çağdaş kentler üretmek için bitmiş planlar yapmalıyız. Bunu yaparken de onu kucaklamak, sahip çıkmak adına meslek odaları işin içine katılmalıdır. Kentlerin şekillenmesinde rant sektörünün büyük etken olduğunu görüyoruz. Bu Ülkede, kentleri rant alanı olmaktan çıkarmadan çağdaş kentler üretmenin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Atakum’da var olan mevcut koşullar içinde çağdaş bir kent meydana getirme çabamız olabildiğince sürüyor. Mevcut düzenleme ortaklık payları ile çok geniş sosyal alt yapı alanlarını üretmenin mümkün olmadığını herkes bilir. Buna bir de mevcut alanların, elinizde olmayan nedenlerden dolayı, engelleyemediğiniz bir şekilde elinizden çıktığını da eklersek, ne durumda olduğumuzu görürüz.

Biz iki kent meydanı yapmak için proje hazırladık, halka sunduk, kabul gördü. Ancak bütün çabamıza rağmen, meydanın birinin bulunduğu alana havuz yapılıyor. Halbuki kentler yalnızca bugün değil yarınlarda da kalıcı olacak. Çocuklarımız, torunlarımız, onların torunları yaşayacak. bunu göz önüne alarak çalışmalarımız ona göre yapmalıyız diye düşünüyorum” dedi.

Yapılması planlanan Protokol Camii’nin yapımına değil, Tarım Lisesi’nin bulunduğu dar alana yapılmasına karşı çıktıklarını, bu konuyu suistimal edenlerin olduğunu bildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Burma, “Caminin yapılması planlanan alan dar bir boğazdır. Bugün oradan günde 65 bin araç geçmektedir ve bu büyük tıkanıklıklara meydan vermektedir. Buraya bir de Emniyet Müdürlüğü ve SGK’nın geldiğini, nüfusun arttığını ve sonrasında oluşacak trafiği düşünün.

Biz, toplumun bütün dinamiklerinden görüş alalım, bu kenti meclisleri, odaları var, kent dinamiklerini hareket geçirelim, bütün enerjimizi birleştirelim daha sağlıklı bir alan seçelim diyoruz, olmuyor, dinlemiyorlar.

İlerisini düşünmeden, doğacak problemlere bakmadan elinde güç bulunduranlar maalesef bu tür karar vererek Atakum’un geleceğini bloke ettiler. Zaten kentlerde önce kaynaklarımızı yutacak işler, dipsiz kuyular yapılıyor, sonra kaynaklarımız o kuyularda yok ediliyor. Bu akıl karı bir iş değildir. Buna hala devam ediliyor olması da düşündürücüdür. Odalarımızın var olan veya gelecekte yaşanabilecek sorunlarla ilgili sürekli bir cebelleşme içinde olduklarını görüyoruz ama sonuç alma noktasında elde var sıfır. Önümüzdeki günler bu konuları daha çok düşüneceğiz. Çünkü hala akıl almaz işler yapılmaktadır. Bunlar sayesinde sorumlu olduğumuz gelecek nesillere biz çok problem bırakacağız.” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.