Canik’e Savaş Malzemeleri Müzesi Açılıyor

Samsun’un Canik ilçesinde ‘Çanakkale’den Anadolu’ya Gezici Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi’ açılıyor. Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale bölgesinin en çok ziyaret edilen müzesi konumundaki Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi, Belediye ve Kent Konseyi’nin işbirliği ile ‘Çanakkale’den Anadolu’ya’ adlı proje kapsamında açılıyor. Canik Belediyesi ile Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği ve 4-14 Kasım 2013 tarihleri arasında […]

Canik’e Savaş Malzemeleri Müzesi Açılıyor
Haber Tarihi: 30 Ekim 2013
Haber Kategorisi: İlçelerden Haberler


Samsun’un Canik ilçesinde ‘Çanakkale’den Anadolu’ya Gezici Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi’ açılıyor.

Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale bölgesinin en çok ziyaret edilen müzesi konumundaki Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi, Belediye ve Kent Konseyi’nin işbirliği ile ‘Çanakkale’den Anadolu’ya’ adlı proje kapsamında açılıyor. Canik Belediyesi ile Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği ve 4-14 Kasım 2013 tarihleri arasında Canik Kültür Merkezi’nde açık kalacak olan müzede Çanakkale Savaşları’na ait toplam 4 bin parça savaş malzemesi sergilenecek. Çanakkale Savaşları’nı canlandıran gerçek ebatta kıyafet ve silahlarla donatılmış askerlerin de bulunacağı müzede temsili şehitlik ve hastane çadırı da kurulacak. Film gösterileri ve konferansın da olacağı müzede ‘Dur Yolcu’ askeri, Seyit Onbaşı heykelleri de bulunacak.

50 BİN KİŞİ ZİYARET EDECEK
Çanakkale şehitliklerine gidemeyen ve gitme imkanı olmayan veya gerekli bilgiden yoksun olan öğrenci ve vatandaşlara yönelik düzenlenen müzede, milli birlik ve beraberliğin temeli olan Çanakkale ruhunu yaşatmak, yeni nesillere anlatması amaçlanıyor. 4 yılda 100’den fazla il ve ilçede 5 milyon kişiye ulaşan müzeyi Canik’te ilkokul, orta okul, lise ve üniversite öğrencileri, huzur evi sakinleri, yetiştirme yurdu öğrencileri, polis okulu öğrencileri, gaziler, şehit yakınları, askerler ve vatandaşlar ziyaret edecek. Müzeyi açık kalacağı süre boyunca 50 binin üzerinde kişinin gezmesi bekleniyor.

TÜM SAMSUN HALKI DAVETLİ
Amaçlarının Çanakkale’ye gidemeyen insanlara o ruhu yaşatmak olduğunu belirten Canik Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşat Kılınçarslan, “Özellikle öğrencilerimizin Çanakkale ruhunu öğrenmesi ve yaşaması bakımından Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Müzesi’ni çok önemli buluyorum. Müzenin açık kalacağı süre boyunca ziyaretçiler o ruhu yaşayacaktır. Ziyaretçilerimize tahinli ekmek ve üzüm hoşafı ikram edilecek. Yine Büyük Camii’nde Atatürk ve silah arkadaşları için mevlit okutacağız. Tüm Samsun halkımızı 4 Kasım Pazartesi günü açılacak olan müzemize davet ediyoruz.” dedi.

Haber Etiketleri: , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...