Çavuşoğlu’ndan ABD’ye PYD eleştirisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin, Rakka’nın Suriye rejimi tarafından ele geçirileceği iddiasıyla PYD ile iş birliği yapmasını eleştirerek, “Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var.” dedi.

Çavuşoğlu’ndan ABD’ye PYD eleştirisi
Haber Tarihi: 30 Mayıs 2016


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin, En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi için bulunduğu Antalya’da diplomasi muhabirlerine gündemi değerlendirdi.

ABD’nin, Rakka’nın Suriye rejimi tarafından bir an önce ele geçirileceği iddiasıyla PYD ile iş birliği yapmasını eleştiren Çavuşoğlu, başka bir terör örgütüyle iş birliği yapmanın her durumda doğru ve insani olmadığını söyledi. PYD’nin amacının, daha fazla toprak alarak Suriye’yi bölmek olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “O bakımdan Amerika maalesef Suriye’nin geleceği için çok tehlikeli bir süreç içine PYD ile giriyor. Biz kendilerine bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar. Bizim de zaten tepkimiz bunaydı.” ifadelerini kullandı.

ABD ile Münbiç cebinin bir an önce kapatılması noktasında operasyona hız vermeyi ve ikinci bir cephenin açılması konularını görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, diğer taraftan da muhalefetin yavaş da olsa 98 kilometrelik alanda Afrin’den bu tarafa bir ilerlemesinin olduğunu anlattı. Çavuşoğlu, bu şekilde rahatça Rakka’ya doğru gidilebileceğine dikkati çekti.

Amerika’nın Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemleri’nin (HIMARS) bu ay gelmesi gerekirken, ağustosa kaydırıldığını söyleyen Çavuşoğlu, “Bu konuda vardığımız anlaşmada da maalesef ABD sözünü tutmuyor. Biz tamamen hazırız, şimdi de bu anlaşmaları uygulamak yerine gidip YPG arması takıyorlar. Yaptıkları gerçekten müttefikliğe de dürüstlüğe de sığmaz. Tam çifte standart.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz” yönündeki açıklamalarına ilişkin ise Çavuşoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye de ilişkileri düzeltmek istiyor. Putin diyor ki, adım bekliyoruz. Biz de diyoruz ki, bu adımları atabilmek için gelin ortak bir çalışma grubu oluşturalım onlar kendi aralarında konuşsunlar, fikir üretsinler hangi adımları atmamız lazım. Şimdi biz İsrail’le görüşmüyor muyuz? Diplomatlarımız, bürokratlarımız görüşüyorlar. Niye? Geriye kalan şartlarla ilgili adımları nasıl atacağız bunu konuşuyoruz. Bizim Rusya’ya önerimiz bu oldu. İster resmi, ister gayri resmi nasıl isterlerse hangi adımları atacağımızı değerlendiririz ve neticede de ortak yolu buluruz. Bulunmayacak bir konu değil.”

Timmermans’la üçlü görüşme
Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile yaptıkları üçlü görüşmeyi de değerlendirdi.

AB’ye üye ülkelerin bile 67 kriteri yerine getirmediğini ve hatta 23 ve 24’üncü fasıllar gibi kapanış kriterlerini yerine getirmeden AB’ye giren ülkeler olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Neticede tam üyelik vermiyorsun ki yani. Bu kadar kriteri yerine getiren bir ülkeye böyle muamele yapmak doğru değildir haksızlıktır. Kararlılığını gösteren bir ülkeye böyle davranılmaz.” dedi.

Dünya İnsani Zirvesi sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AB’nin terörle mücadele kanununun değiştirilmesi şartına ilişkin ifadelerinin hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, “Şu anda Türkiye birden fazla terör örgütüyle mücadele ediyor. Böyle bir durumda terörle ilgili kanunda değişiklik yapmak bizim için imkansız. Bunun bir yol haritası vardır, onu konuşursun.” dedi.

Timmermans ile görüşmelerinde Schulz ve Juncker’in açıklamalarından duyulan rahatsızlığı ilettiklerini ve Timmermans’ın da kendileriyle aynı fikirde olduğunu aktaran Mevlüt Çavuşoğlu, yapılan açıklamaların Avrupa’daki İslam ve Türkiye karşıtlığının bir yansıması olduğunu dile getirdi.

Haber Etiketleri: , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...