“Çernobil Çocuklarıyız…”

Çernobil reaktör kazası 28 yıl önce bugün bir deney sırasında meydana gelen 20.yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. 28 yıldır sevdiklerimizi, yakınlarımızı en başta kanser olmak üzere toprağa koymaya devam ediyoruz. 28 yıl geçmesine rağmen hala her gün nükleere ve bunu insanlığın başına bela edenleri; bizler, gelecek nesiller ve tarih asla affetmeyecektir. Bütün ölümlere ve bilimsel […]

“Çernobil Çocuklarıyız…”
Haber Tarihi: 26 Nisan 2014
Haber Kategorisi: Güncel Haberler


Çernobil reaktör kazası 28 yıl önce bugün bir deney sırasında meydana gelen 20.yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır.

28 yıldır sevdiklerimizi, yakınlarımızı en başta kanser olmak üzere toprağa koymaya devam ediyoruz. 28 yıl geçmesine rağmen hala her gün nükleere ve bunu insanlığın başına bela edenleri; bizler, gelecek nesiller ve tarih asla affetmeyecektir.

Bütün ölümlere ve bilimsel verilere rağmen, devlet tarafından üstü göz göre göre örtülerek yok sayılan Çernobil faciası ve sonrasında Fukuşima’nın etkileri halen tüm dünyada sürerken ve yeni nükleer sızıntı/kaza haberleri gelirken, bugün aynı vurdumduymaz zihniyet devam etmektedir. Çernobil’in 28.yılında ikinci Çernobil yaratmak isteyenler, Sinop’ta ve Mersin’de karşımıza çıkmaktadır.

26 Nisan’da yaşanmış, geçmiş bir acıyı anmakla birlikte; halen süren ve nesillerce de sürecek olan bir felaketi de unutmamamız gerekiyor. Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyon belasına mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 28. yılında yaşamımızı ve gelecek nesillerimizi tehdit eden nükleer enerjiyi yeniden değerlendirmenizi ve birey olarak tepkinizi göstermenizi rica ediyorum.

Hüseyin Kurt

Haber Etiketleri: , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...