REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Çiftlik Caddesi’ndeki Cadde AVM Çalışmaları Devam Ediyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çiftlik Caddesi’ndeki Cadde AVM Çalışmaları Devam Ediyor
3.955
14 Nisan 2014 - 6:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun’un simgelerinden İstiklal Caddesi, Büyükşehir Belediyesi’nin milli mücadelenin 100. yıl dönümü olan 2019 hedefleri kapsamında başlattığı proje çalışması ile yeni kimliğine kavuşuyor.

7’den 70’e herkesin akşamlarını dolaşarak değerlendirdiği kentin yaşam damarlarından İstiklal (Çiftlik) caddesi, Cadde AVM’ye dönüşüyor. 1 Nisan’da çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, yaklaşık 3 ay sürecek çalışmayı zamanında tamamlamak için yoğun mesai harcıyor.

foto-galeri

Samsun’un en işlek caddelerinden Çiftlik Caddesi’nin yeniden planlanarak kent kimliğine yakışır hale getirilmesine ilişkin proje, hızla sürüyor. Uzun yıllar cadde esnafının gündeminde olan caddenin iyileştirilmesi talebine vizyon katan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, seçim kampanyası kapsamında ziyaret ettiği cadde esnafına müjde vermişti. Başkan Yılmaz, İstiklal Caddesi’ni Cadde AVM’ye dönüştürüp yeniden eski canlılığına ve işlevselliğine kavuşturacaklarını, bununla ilgili çalışmalara da 1 Nisan 2014’te başlanacağını açıklamıştı. Seçimin hemen ardından Çiftlik caddesi Şehir Kulübü bağlantısını trafiğe kapatan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri de söz verilen tarihte proje çalışmalarına başlamıştı.

Cadde AVM Projesi çalışmaları kapsamında ekipler, 3 aylık zaman diliminde caddenin alt yapısının yenileyecek. Alt yapı yatırımlarının ardından caddede kent estetiğine katma değer sağlayacak düzenlemeler gerçekleştirilecek. Proje çerçevesinde mevcut cadde araç trafiğine kapatılacak, caddeye dik yollar ile araç sirkülasyonu sağlanacak. Araç trafiğine kapatılan caddede ilk önce alt yapılar yenilenecek ve doğal gaz hattı geçirilecek. Görme ve fiziki engelli vatandaşların kullanımına uygun düzenleme yapılacak. Zemin düzenlemesinde kullanılacak malzeme belediyenin kendi tesislerinde üretilen doğal taş ile karşılanacak. Aydınlatma sistemi havada gergi şeklinde yapılıp yürüyüşe engel direkler kaldırılacak. Genişleyen alanda AVM formatına uygun kent mobilyaları ile peyzaj düzenlemesi yapılarak Türkiye genelinde adından söz ettirecek bir cadde yaratılacak.

Devam eden çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çalışmaların büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü söyledi. Köklü bir değişim ve dönüşüm projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Cadde üzerindeki binaların dış cephelerinden, caddenin altındaki tüm altyapı tesisatlarına, tretuarlar ve tüm şehir mobilyaları da dahi her şeyin değişeceği büyük bir konsept uygulamasından bahsediyoruz. Mevcut olan ve görüntüyü bozan tüm estetik kaygıları yok eden, değiştiren bir mantığın hayata geçirilmesinden bahsediyoruz. Çitlik Caddesi’ne yeni bir şahsiyet kazandırmak istiyoruz. Burada ticaret yapan insanların AVM’lerin baskısı altında iktisadi kayıplar yaşamalarını istemiyoruz. Bu caddenin Türkiye’nin her yerinde bilinen, tanınan bir marka cadde olmasını arzu ediyor, tüm Samsun’a ayrı bir hava ayrı bir değer kazandırmasını istiyoruz. Bu caddede gezmek, alışveriş yapmak ya da ev satın almak için Türkiye’nin başka yerlerinde yaşayan insanların da istek duymalarını, hayal etmelerini, Samsun’a gelmeyi arzulamalarını istiyoruz. Ayrıca bu projeyi turizm iddiası olan Samsun ve Samsunlular adına, bu şehir için hayata geçiriyoruz.” dedi.

TAŞIT TRAFİĞİNDEN ARINMIŞ BİR ALIŞVERİŞ KORİDORU OLACAK
Çiftlik Caddesi’ni aydınlatmasıyla, dış cephe görüntüleri ile, estetik şehir mobilyaları ve modern alt yapısı ile taşıt trafiğinden arınmış bir alışveriş koridoru haline getireceklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Altını çiziyorum burası bir alışveriş koridoru olacak. Aksi takdirde eski trend, eski anlayış, eski cadde mağazacılığı yaklaşımı ile bir yere varılması mümkün değil. Belki ‘Çiftlik her zaman Çiftlik’tir’ denebilir ama bunun ötesine geçemeyiz. Bu yüzden Çiftlik’e bir farklılık getirmeliyiz. Çiftlik’e bir farklılık getirme düşüncesi bende buraları tehdit eden alışveriş merkezleri (AVM) gerçeğinden kaynaklanmadı sadece. Çiftlik, Samsun için Samsun tarihi için özel bir yerdir. Diğer şehirlerde kendi içlerinde bu tür özel yerlere sahip çıkmışlar. Biz de bizim için özel olan bu caddeye sahip çıkacağız ve bu caddeyi Türkiye’nin her yerinde konuşulan, insanların gelip alışveriş yapmak isteyeceği bir şahsiyete büründüreceğiz. Burası bittiğinde Samsun’a bir estetik katacak ve iddialı olduğumuz turizm alt yapısına büyük katkı verecektir. Bunu ben iki anlamda çok arzu ediyorum; şehircilik adına çok arzu ediyorum ve bir de giderek ciro kaybedecek, iktisadi kayıplar yaşayacak olan şehir koridorunun değer kaybetmesine üzüldüğümden arzu ediyorum.” şeklinde konuştu.

Şehrin merkezi olan Çiftlik Caddesi’nin Cadde AVM olarak hizmete girmesiyle kent yaşamındaki bazı dinamiklerin ve alışkanlıkların da değişeceğinii hatırlatan Başkan Yılmaz, ” Tüm bunlar belirli bir plana, mantığa, ulaşım koordinasyon merkezinin kuracağı belirli bir felsefeye dayanarak yapılacak. Buraya gelen ve burada yaşayan kişilere otopark yeri göstermek zorundayız. Bunu da belirlenen lokasyonlarda meydana getireceğimiz alanlarla yapmayı planlıyoruz. Bu özel projeyle ilgili çalışmalar sürüyor. Çiftlik eski Çiftlik olmaktan çıkacak ve bir cadde AVM haline gelecek. Çalışmalar süresince de bu caddede yaşayan ve ticaret yapan vatandaşlarımızı mümkün olduğunca üzmemeye, zor durumda bırakmamaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.