REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

‘Dindarlığımız İçselliğini Kaybediyor’

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
‘Dindarlığımız İçselliğini Kaybediyor’
912
14 Nisan 2014 - 10:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dr. Mehmet Görmez, ‘Son aylarda yıllarda hem İslam dünyasında hem ülkemizde büyük samimiyet kaybına uğradığımızı görüyoruz. Dindarlığımız içselliğini kaybediyor.’ dedi.

Rize’de Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Son aylarda yıllarda hem İslam dünyasında hem ülkemizde büyük samimiyet kaybına uğradığımızı görüyoruz. Dindarlığımız içselliğini kaybediyor. Dünyamız yapaylaştı” dedi. Bu yılki Kutlu Doğum Haftası kutlamalarının ana temasının “samimiyet” konusunun olduğunu ifade eden Görmez, konuşmasına şöyle devam etti: “Allah’ın kitabına karşı samimiyet, Peygamberine karşı samimiyet ve bütün müminlere karşı samimiyet hatta bütün insanlara karşı samimiyet. Ama en önce insanın kendi kendisine karşı samimiyeti.
İşte efendimiz sevgili Peygamberimiz bu yönünü dikkate alarak biraz da son aylarda son yıllarda hem İslam dünyasında hem ülkemizde büyük samimiyet kaybına uğradığımızı görüyoruz. Dindarlığımız içselliğini kaybediyor. Dünyamız yapaylaştı. Dünyamızda her şey hakikatin önüne geçti, hakikati perdelemeye başladı. Sokaklarda gezerken bakın öyle herkes Rizeliler gibi ağaçların, ormanların içerisinden yürümüyor. Reklam levhalarının, ışıklı panoların arasından geçiyoruz. Sağımıza solumuza baktığımızda sadece yapay, gösteriş ve gösterişçi, imaj ve reklamların arasından geçiyoruz. Onlar bizim hayatımıza sirayet etti. Hayatımızı yapaylık, imaj, gösteriş, reklam ve propaganda kapladı götürdü. Onun için samimiyet diyoruz.”

Hayattaki yapaylığı ve sahteliği dini hayata da aktarıldığını ifade eden Görmez, “Görsünler, duysunlar diye yapmaya başladık. Amel etmeye başladık. Peygamberimizin ifadesi ile gecenin karanlığında karıncanın ayak sesinden daha gizli bir şirk. O zaman Resulü Ekrem bize bunu hatırlattı. Başkası görsün diye yaptığımız hayırlar. Bazı İslam dünyasından muhtelif yerlere camilere halılar hediye ediliyor. Secde ettiğimiz mekânın üzerinde kralın ismini görüyorsun. Her şey de bir gösteriş. Oysa Resulü Ekrem “sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek” buyurmuştu. Hayırsever kavramı gündemimizden çıktı. Yerine sponsor girdi. O sponsorluğu da bir reklama dönüştürdük. Bizi üzecek binlerce örnek vermek mümkündür. Oysa bütün bunlar Allah’a karşı samimiyetimizin ölçüleri olan davranışlarımızdı. İbadetlerimiz, iyiliklerimiz başkasını beğendirmek için yapıldığında bütün anlamlarını kaybeder, hatta zarar dönüşür. Sadece ve sadece için Allah rızası için. İşte onun için bu yıl samimiyete vurgu yapmak istedik. Din samimi olmaktır” dedi. Program sonrasında Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, salonda bulunanlara gül takdim etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.