Eşine az rastlanır bir güzellik, KIZILIRMAK DELTASI!..

Samsun’daki, eşine az rastlanır önemli biyolojik çeşitliliğe sahip olan Kızılırmak Deltası’nda, Türkiye’de görülen 160’ın üzerindeki memeli türünün 33’ü ile 352 kuş türü de yaşıyor.

Eşine az rastlanır bir güzellik, KIZILIRMAK DELTASI!..
Haber Tarihi: 28 Aralık 2016


Türkiye’nin uluslararası öneme sahip sulak alanlarından Kızılırmak Deltası, pek çok endemik bitki, kuş ve balık türüne ev sahipliği yapıyor.

56 BİN HEKTARLIK CENNET
Eşine az rastlanır önemli biyolojik çeşitliliğe sahip olan deltada Türkiye’de görülen 160’ın üzerindeki memeli türünün 33’ü ile 352 kuş türü de yaşıyor. Sulak alanları 11 bin 600 hektarı bulan Kızılırmak Deltası, irili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırlarıyla dikkati çekiyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası’nın, Türkiye’nin önemli sulak alanlarının başında geldiğini söyledi.

thumbs_b2_d8892d45a5277766da322286d4c1b049_640x427

EŞİNE AZ RASTLANIR BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK
Deltanın 11 bin 600 hektarının sulak alan ekosistemleri ve bu sistemlerle ilişkili habitatların doğal ve yarı doğal alanlarını oluşturduğuna dikkati çeken Kılınçer, deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları gibi farklı yaşam alanları bulunmasının deltayı eşine az rastlanır önemli biyolojik çeşitliliğe sahip kıldığını anlattı.

29 BALIK TÜRÜ YAŞIYOR
Sulak Alanların Korunması (RAMSAR) Sözleşmesi listesinde yer alan deltada 11 familyaya ait 29 balık türü tespit edildiğinin altını çizen Kılınçer, “Deltadaki gölleri kullanmasa da bu türler arasında yer alan Mersin balığı için Kızılırmak Nehri, ülkemizdeki en önemli akarsulardan biridir. Bu nedenle Kızılırmak Nehri, Mersin balıklarının ülkemizdeki varlığını devam ettirebilmesi yönünden büyük önem taşımaktadır.” diye konuştu.

20161228_2_20983802_17465902_640x360

BİNLERCE KUŞA EV SAHİPLİĞİ
Kılınçer, 352 kuş türünün görülebildiği deltanın Türkiye’deki kuş türlerinin yüzde 75’ine sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kızılırmak Deltası, uzun yıllardan beri kuş varlığı açısından son derece önemli bir alan olmuştur. Delta, nesli tehlikede kuş türlerini barındırmanın yanı sıra özellikle göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan türler yönünden önem taşımaktadır. Sonbaharda Karadeniz’i aşarken bitkin düşen kuşların sığınabileceği, uzun göç yolculuklarına devam edebilmeleri için yeniden enerji depolayabilecekleri Karadeniz’in güneyindeki en önemli alandır. Aynı şekilde ilkbahar göçlerinde kuzeye yuvalama alanlarına dönen kuş türleri için de önemlidir. Ilıman iklim koşulları, zengin besin varlığı ve korunaklı alanlara sahip olması nedeniyle kalabalık su kuşu grupları, kışı deltada geçirmektedir. Kış aylarında 50 bin ile 100 bin arasında su kuşu deltada barınmaktadır.”

kizilirmak-deltasindaki-gocmen-kuslar-ozgur-ucacak_d495052-1200x650_640x347

Deltadaki varlığı tehlike altındaki 37 kuş türü ise şöyle:

“Tepeli pelikan, yelkovan, çayır incirkuşu, sarı kamışçın, boz çinte, üveyik, Van Gölü martısı, kervan çulluğu, çamur culluğu, kıyı çamur çulluğu, büyük su çulluğu, kızıl kum kuşu, büyük kum kuşu, kız kuşu, sürmeli kız kuşu, kara kanatlı bataklık kırlangıcı, poyraz kuşu, toy, mezgeldek, ala doğan, ulu doğan, şah kartal, bozkır kartalı, büyük orman kartalı, bozkır delicesi, kara akbaba, küçük akbaba, kızıl çaylak, dikkuyruk, kadife ördek, pufla, pasbaş patka, elmabaş patka, yaz ördeği, Sibirya kazı, küçük sakarca, kulaklı batağan.”

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...