REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Evlilik Okuluna İlk Adım Projesi Hayata Geçirildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Evlilik Okuluna İlk Adım Projesi Hayata Geçirildi
1.147
21 Mayıs 2014 - 10:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlkadım Kaymakamlığı’nın proje sahipliğini, Aile ve Sosyal Politikalar Samsun İl Müdürlüğü’nün ise proje danışmanlığını üstlendiği “Evlilik Okuluna İlk Adım Projesi” düzenlenen ortak imza töreni ile hayata geçirildi.

Samsun’un İlkadım ilçesinde aile yapısının güçlendirilmesi ve boşanmaların azaltılması, evlilik öncesi aile eğitimleri verilerek çiftlerin evlilik ve aile hayatına hazır hale getirilmesi amacıyla hazırlanan “Evlilik Okuluna İlk Adım Projesi”nin imza töreni 20 Mayıs 2014 tarihinde İlkadım Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İmza törenine; İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin Balcı, Canik Başarı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Reşit Özkanca, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İlkadım Belediye temsilcisi, İlkadım Kaymakamlığı, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ve davetliler katıldı.

Proje açılış konuşmasını yapan İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, “Öncelikle ‘Evlilik Okuluna İlk Adım’ projesine destek veren ve imza törenimize iştirak eden tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim. İlimizde ve Türkiye’de evlilik oranının düştüğü ve boşanmaların arttığı tespit edilmektedir. Özellikle boşanmaların yüzde 40,32’si evliliğin ilk 5 yılında gerçekleştiği görülmektedir. Toplumun temel yapı taşını oluşturan ailenin korunası ve mutlu aile bireylerin olması ülkemiz ve geleceğimiz adına çok önem arz etmektedir. Hazırlanan proje ile özellikle evlilik başvurusu yapan çiftlerin mutlu bir yuva kurması adına eğitim almaları hedeflenmektedir. Bunun yanında evli çiftlerinde sağlıklı bir aile ortamı oluşturmaları adına yapılacak olan eğitimlere katılımları teşvik edilecektir. Şimdiden projemizin hayırlara vesile olmasını diler, teşekkür ederim” dedi.

Proje danışmanı kurum yetkilisi Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin Balcı, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak mutlu birey ve güçlü ailelerden oluşan müreffeh bir toplum için yapmış olduğumuz çalışmalarda özellikle koruyucu ve önleyici hizmetlere ağırlık veriyoruz. Bu düşünceyle hareket eden Bakanlığımız ‘Evlilik Öncesi Eğitim Programı’ ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelmiş çiftlerin evlilik hayatına hazırlanmalarını amaçlamakta. Diğer yandan sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla ‘Aile Eğitim Programı’ kapsamında eğitimler vermektedir. Biz İl Müdürlüğü olarak ‘Evlilik Okuluna İlk Adım’ projesine büyük bir umutla bakıyor, şehrimizde aile kuracak eşler için büyük fırsat olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Programın devamında “Evlilik Okuluna İlk Adım” Projesi tanıtım sunumu Samsun Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü temsilcisi Çetin Kopuz tarafından yapıldı.

İlkadım İlçesindeki kamu, yerel ve özel kurum/kuruluşların iş birliği ile gerçekleştirilecek olan projede; İlkadım Kaymakamlığı proje sahibi, Aile ve Sosyal Politikalar Samsun İl Müdürlüğü proje danışmanı, İlkadım Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü proje koordinatörü olarak yer alırken; Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Canik Başarı Üniversitesi, İlkadım Belediyesi, Samsun Barosu, Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlkadım İlçe Müftülüğü, Fazıl Kadı Gençlik Merkezi, Samsun Rehberlik Araştırma Merkezi, İlkadım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Samsun İş Kadınları Derneği ise proje paydaşları olarak yer alıyor.

Proje kapsamında; Samsun ili İlkadım ilçesinde aile yapısının güçlendirilmesi ve boşanmaların azaltılması, Samsun’da evlilik öncesi aile eğitimleri verilerek çiftlerin evlilik ve aile hayatına hazır hale getirilmesi amacıyla, İlkadım ilçesinde kamu kurum kuruluşları arasında koordinasyon sağlanarak kurum içi personele ve halka yönelik aile iletişim eğitimleri ve yeni evlenecek çiftlere evlilik öncesi eğitim verilmesi hedefleniyor.

Projede evlilik işlemleri için İlkadım Belediyesi Evlendirme Dairesine başvurun çiftler “Evlilik Öncesi Aile Eğitimi” almaları yönünde bilgilendirilecek ve teşvik edilecek. Proje kapsamında eğitim alacak olan çiftlere proje paydaşlarınca evlilik hediyesi verilecek. Ayrıca eğitime katılan tüm çiftlere “Evlilik Sertifikası” verilecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.