REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ferhat Günaydın, Dur Durak Bilmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ferhat Günaydın, Dur Durak Bilmiyor
1.586
31 Aralık 2013 - 12:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Ferhat Günaydın seçim çalışmaları kapsamında bazı derneklerin İl temsilciliklerini ziyaret etti.

TEMAD’e ziyaret
İlk olarak Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Samsun İl Başkanlığı’nı ziyaret eden MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Ferhat Günaydın, burada Dernek Başkanı Mustafa Tufan, Başkan Yardımcısı Recep Özyurt ve dernek üyeleri tarafından karşılandı.

Derneğin çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler veren TEMAD Başkanı Mustafa Tufan, dernek üyeleri ile tanıştırmak üzere MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Ferhat Günaydın ve ekibini, derneğin lokal bölümüne davet etti. Dernek üyeleri ile tek tek selamlaşan Günaydın, çalışmalarını anlatarak proje çalışmalarından bahsetti. Bu sırada İlkadım Belediye Başkanı Necaattin Demirtaş’da ziyaretlere katıldı. Konuklarını oldukça sıcak bir ortamda ağırlayan, TEMAD İl Başkanı Mustafa Turan, yapılan ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu belirterek, Günaydın ve ekibine çalışmalarında ”başarılar” diledi.

“Kaldırımlarda engellerle boğuşuyoruz”
TEMAD ziyaretlerinin ardından Altı Nokta Körler Derneği’ne geçen Günaydın ve ekibi, burada da Dernek Başkanı Aynur Yiğit ve dernek üyeleri tarafından karşılandı. Dernek binasının toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette, yaptıkları hizmetlerden ve görme engellilerinin sıkıntılarından bahseden Aynur Yiğit, “1990 yılından beri faaliyet gösteren ve merkezi Ankara’da olan şubemizin temel amacı, bir şekilde eğitim almamış, evlerinden çıkmamış ya da çıkarılmamış 18 yaş ve üstü görme engellileri buraya üye yapıp eğitiyoruz. İlk olarak eğitim verip dışarıdan okul bitirmelere yönlendiriyoruz. Ayrıca İş Kur destekli meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız ise onları vasıflı bireyler durumuna getirmek. İstihdam alnında bir noktaya getirerek, kendilerine bir özgüven sağlamaya çalışarak en azından ailelerine ve topluma kambur olmadan, ayakları üzerinde kalabilmelerini sağlıyoruz. Bunun yanında müzik, spor, tiyatro, gibi hayatın her alanında tutunmalarını sağlıyoruz. Sosyal hayata dahil etmiş oluyoruz. Böylelikle kendilerine bir özgüven gelmiş oluyor. Biliyorlar ki üretebilir, düşünebilir, ve ürettiğini toplumun diğer kesimleri ile paylaşabilir, hiç kimseye bağlı olmadan hayatını sürdürebilir asıl temel amacımız da bu. Tabi ki bu anlamda gönüllülerden çok büyük destek alıyoruz. Amacımız tamamen sosyal, üreten, kendine güvenen bir engelli toplumu oluşturmaya çalışmak. Bunların yanında bizler bu toplumda bir çok sorunla karşılaşıyoruz. İstihdam konusunda belediyeler bize fırsat vermiyor. Bu insanlar çok daha fazla verim sağlayabilecek performanslara sahip. İstediğimiz anlamda çok fazla katkı alamıyoruz. Keşke biz Avrupa da ki engellilere özenmek zorunda kalmasaydık, yurt dışındaki engellilerin koşullarına, şartlarına daha rahat kavuşmuş olsaydık. Oradaki engelliler, bizden daha değerli ya da daha kıymetli değil diye düşünüyoruz. Çok güzel bir ülkede, çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ama, maalesef engellilerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmasından çok fazla kurtulabilmiş değiliz. Hala kaldırımlarda engellerle boğuşuyoruz, oysa ki bunlar çok küçük şeyler. Görme engelliler için sarı çizgiler var biz onlara iz takibi diyoruz. Sarı çizgileri yapıyorlar ama çizginin ortasına da direği dikiyorlar. Hala toplum bilincini hayata çok fazla geçirmiş değiliz. Bir şeylerde formalite icabı “yaptım oldu, adet yerini bulsun” şeklinde dönüyor. Bizim rahat etmemiz için bir şeyler yapıyorlar ama bize hiç sormuyorlar, görüntü olsun diye yapıyorlar sonrasında engelliler için bunu yaptık görüntüsü veriyorlar, oysaki bu son derece yanlış bir şey. Kendimizi çok zor ifade ediyoruz. Bize sorun getirmeyin de ne yaparsanız yapın zihniyeti hakim biz bu zihniyetin tamamen ortadan kalkmasını istiyoruz.” dedi.

“Belediyecilik anlayışı içerisinde toplumun her kesimi ile bir kavga var”
Engelli vatandaşların özgüvenini kazanıp toplumsal hayata iştirak etmeleri gerektiğini belirten MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Ferhat Günaydın İse, “ Modern toplumlarda engelli insanların rahatlıkla faydalanabileceği alanlar var, kurallar da ona göre düzenleniyor. Belediyecilik anlayışı içerisinde toplumun her kesimi ile bir kavga var. Şoförlerle, üniversite, saathane ve günsan ile bir kavga var, biz bunları hiç doğru bulmuyoruz. Toplumun, toplumsal barış içerisinde, birbirini kucaklayarak sevgi temelinin gelişmesi lazım. Eğer inşallah bizim böyle bir imkanımız olursa, bu tür düzenlemeleri şehir içinde, veya şehrin diğer alanlarında engelleyen insanların toplumsal hayat içerisinde mecburi olduğu kısımlarda, arkadaşlarımızın istifade edeceği tarzda, ama onların talepleri, istekleri, düzeltmeleri doğrultusunda yapılmasını temin edeceğimize inanıyorum. Bu konularda farklı bir uygulama olduğunu sizlerde inşallah hissedeceksiniz. Biz sizlerinde destekleri ile bu göreve layık olursak, bu konuda çok farklı bir mesafe kat edeceğimizi bununda asla lafta kalmayacağını ifade etmek istiyorum” dedi.

Günaydın ve ekibi son olarak Tabipler Odası Samsun İl Başkanı Mithat Günaydın’ı dernek binasında ziyaret ederek destek ve dua isteğini yineledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.