REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Fındık Fiyatları Tarihi Bir Rekora Çok Yakın

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fındık Fiyatları Tarihi Bir Rekora Çok Yakın
1.634
21 Kasım 2013 - 12:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

19 Mayıs İlçesi Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal, “Üretilen fındığın yüzde 80’i üreticinin elinden çıkmış olup, üreticinin elinde yüzde 20’lik bir ürün kalmıştır. Önümüzdeki aylarda fiyatların tarihi bir rekor kırarak zirve yapacağını görmekteyiz.” dedi.

19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal, Antalya’da düzenlenen Frutech 1. Meyve Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı’nda üreticilerle bir araya geldiğini ve 2013 yılı strateji geliştirme toplantısı yaptıklarını söyledi. Gülal, “Ülkemizde üretilen meyvelerin dünya’ya tanıtımını gerçekleştirmek, eksikliğimizi görmek amacıyla, birincisini düzenlediğimiz ihtisas meyvecilik fuarını Antalya’da gerçekleştirdik. Ülkemiz toprakları meyve çeşitliliği açısından çok zengin bir potansiyele sahip. Bu zenginliğin tanıtılması, üretim artarken pazarın da genişlemesi gerekiyor. Bu tür fuarlar hem tanıtımı hem de tüketimi teşvik edecektir. Örgütümüzün, üreticimizin sektör paydaşlarımızla bir araya gelerek, sorunlarımızı birlikte tartışarak olumlu sonuçlar ortaya koyduk.” diye konuştu.

Dünyada fındık üretim alanının yüzde 75’inin Türkiye’de olduğunu aktaran Gülal, “Dünya pazarının yüzde 80’i Türk fındığının pazarlandığı bir stratejik üründür. Aynı zaman da, dünyanın en fazla organik sertifikalı fındığı da, ülkemizde üretilmektedir. Bize, kendilerini rakip gören, bizim fındığımızla alakalı karalama kampanyası yürütmeye çalışanları görüyoruz. Ancak iklim şartlarının sıcak olmasından dolayı fındıkta alfotoksin olması geçmiş yıllara nazaran böyle bir durum olması söz konusu değildir. Dünya’da da, Türk fındığının kalitesi hiçbir ülkenin fındığı ile tartışılması bile söz konusu değildir. Samsun ilinin 19 Mayıs ilçesi Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu başkanı olarak da, fındıkla ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. İklim şartlarından dolayı dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de, zaman zaman rekolte düşüklüğü olmuştur. 2013 yılı fındık sezonunda serbest piyasa olmasına rağmen fiyatlar istenildiği gibi olmasa bile, ülkemizde güçlü bir özel sektör olduğu ortaya çıkmıştır. Ürünün yüzde 80’ni üreticinin elinden çıkmış olup, üreticinin elinde yüzde 20’lik bir ürün kalmıştır. Önümüzdeki aylarda fiyatların tarihi bir rekor kırarak zirve yapacağını görmekteyiz. Bir sonraki hasat dönemine, dünyada mevcut fındığın yetmesi mümkün görülmemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.