REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Fuat Köktaş ve Mehmet Atalay’ın demokratikleşme paketi açıklamaları

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fuat Köktaş ve Mehmet Atalay’ın demokratikleşme paketi açıklamaları
1.487
09 Ekim 2013 - 17:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş ve CHP İl Başkanı Mehmet Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini değerlendirdi.

AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş yaptığı açıklamada, yapılan eleştiriler ile paketin sulandırılmaya çalışıldığını söyledi. AK Parti’nin hayata geçirdiği anayasa değişiklikleri ile devlet ile kavgalı olan kişilerin devlet ile barıştığını kaydedenKöktaş ” Biz ülkemizde her ferdin eğitim, sağlık ve çalışma hakkı olması gerektiğine inanıyoruz. Anadilde eğitim hakkının verilmesinin bizce sakıncası olmadığı gibi, ana dilini öğrenmek isteyen bir kişi varsa özel okula para verecek eğitimini alacak. Zaten birçok insanımız ikinci, üçüncü dili öğrenmek için birçok kursa gidiyor ve bunun karşılığında para veriyor. Neden Türkiye Cumhuriyeti olup da kendi ana dilini öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın önündeki engelleri açmayacağız? Kimden nereden niye korkacağız? Muhalefet partilerinin tavrını sırf muhalefet yapmak için sergilediklerini düşünüyorum.” dedi.

Demokratikleşme paketi ile okullardan andın kaldırılması ile ilgili olarak yapılan eleştirilere cevap veren AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, “İlkokullarda okunan andın kaldırılması ile ilgili tepkiler var. Bu tepkiyi anlamlı bulmuyorum. Henüz 6 veya 7 yaşında olan daha dünyayı tanımamış, dünyayı bilmeyen neşeli olması gereken çocuğa, sabahleyin hazır ol vaziyetinde tek tip bir okuma biçimini ezberletmenin hoş olmadığını düşünüyorum. Türk kökenli olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını üst kimlik olarak kabul etmiş bir insana siz her sabah andımızı ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ diye okutursanız kalkıp derse ‘ben senden daha çok doğruyum, ve daha çalışkanım’ sen ne cevap vereceksin? ‘Türküm doğruyum’ dersen, diğer etnik yapıda olanlara ‘Senden çok daha doğruyum çok daha çalışkanım’ deme şansını verirsiniz. Bir mutabakat aranıyorsa bunun yolu buradan geçer. Burada üst kimlik olarak herkesin ezberlemek zorunda olduğu İstiklal marşımız var. İstiklal marşımız okullarda heryerde okunuyor. Bağlayıcı bir marş olarak İstiklal Marşımızı kabul etmek durumundayız. İtirazlar ve spekülasyonlar olacak. Ben biraz da Türkiye’nin farklılığına yorumluyorum bu ifadeleri.” şeklinde konuştu.

Demokratikleşme paketinin seçim sistemine yönelik birçok değişikliği içerdiğini belirten AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş ” Paket seçim sistemini rahatlatıyor. Siyasi partilerde eş başkanlık siteminin önünü açıyor, siyasi partilerde devlet yardımlarını rahatlatıyor, siyasi partilere üyelik işlemlerinde engelleri ortadan kaldırıyor. Seçim sisteminde yenilikler varken, bunların üzerinde kimse durmuyor. Paket ile hatta siyasi partilerin farklı lehçe ve dillerde propaganda yapmasının önünü açıyor. Paket ile ayrımcılıkta mücadele ve etnik eşitlik kurulu gibi bir kurul oluşturulacak. Bunlar insanımızın ötekileştirilmemesi için yapılan önemli değişikliklerdir.” diye konuştu.

CHP İL BAŞKANI ATALAY PAKETİ ELEŞTİRDİ

CHP İl Başkanı Mehmet Atalay ise yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini eleştirdi. Demokratikleşme paketinin PKK’nın dayatmaları ile hazırlandığını öne süren CHP İl Başkanı Mehmet Atalay, “Demokratikleşme paketi açıklanıyor ve bağımsız yayıncılık yapmaya çalışan Başbakandan yana olmayan görsel ve yazılı basın kuruluşlarının temsilcileri içeriye alınmıyor. Başında yapılan bu tutum demokratikleşme paketin ne olduğunu iyi anlatıyor. Bunun bir demokratikleşme paketi olmasını isterdik ancak olmadığını gördük. Paket hazırlanıyorsa bunu paylaşırsınız, bu yapılmadı. Sonuçta paket açıklandı gördük ki herkesin ağzına bal çalınan uygulamaları içeren bir seçim paketi. Demokratikleşme paketi PKK dayatmalarının kısmende olsa yerine getirildiği bir pakettir.” dedi.

Demokratikleşme paketi ile klavyelere bazı harflerin ekleneceğinin belirtiliğini söyleyen CHP İl Başkanı Mehmet Atalay, “Önemli olan klavyelere değil, klavyeyi kullananlara, yazı yazan basın mensuplarına, düşünce adamlarına özgürlük getirmektir. Basın mensupları hapisteyken siz klavyelere özgürlük getirseniz ne olacak? “diye konuştu.

“YAKINDA TÜRKÜZ DİYEMEYECEĞİZ”

Ortaokullardan sonra ilkokullarda andın kaldırılmasına tepki gösteren CHP İl Başkanı Mehmet Atalay, “Andımızın kaldırılmasını kim istedi? ‘Yurdumu milletimi özümden sevmektir, Varlığım Türk varlığına armağan olsun’ sözlerinden kim rahatsız oldu? Açıkçası ‘Türküz’ diyemeyeceğimiz bir noktaya gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Atalay, ekim ayı sonu kasım ayı başında belediye başkan adaylarını açıklayarak adayları sahaya sürmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.