Halı saha maçı olası faciadan kurtardı

Kulp ilçesinde terör örgütünün bombalı araçla düzenlediği, 5 korucunun yaralandığı saldırıdan bazı ilçe sakinlerinin 45 dakika önce halı saha maçı için ilçe merkezine gitmesi olası faciayı önledi.

Halı saha maçı olası faciadan kurtardı
Haber Tarihi: 30 Mayıs 2016


Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Zeyrek Jandarma Karakoluna saldırı düzenlemek isteyen PKK’lı teröristlerin, korucu noktasında bombalı aracı infilak ettirmesi sonucu 5 korucu ve bir vatandaşın yaralandığı patlama nedeniyle yolda yaklaşık 10 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde çukur meydana geldi, çevredeki okul ile bazı ev ve iş yerlerinde hasar oluştu.

Zeyrek Jandarma Karakol Komutanlığının yaklaşık bir kilometre batısında, Lice-Kulp karayolu üzerinde yol emniyet görevi icra eden geçici köy korucularının, gece bomba yüklü aracı durdurmaya çalıştığı sırada çıkan çatışmada bir teröristin yakalandığı, kaçan 2 teröristin patlayıcıyı infilak ettirdiği saldırıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Jandarma ekiplerine yönelik muhtemel saldırıyı önleyen yaralı 5 korucu ile bir vatandaşın tedavisi devam ediyor.

Patlamanın şiddetiyle yolda yaklaşık 10 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde çukur meydana geldi, çevredeki okul ile bazı ev ve iş yerlerinde hasar oluştu, 2 hayvan telef oldu.

Saldırıda olay yerine 60 metre uzaklıktaki marketin duvarları yıkıldı, kahvehane büyük çapta hasar gördü.

Faciadan dönüldü
Patlamanın yol açtığı tahribat nedeniyle yolun ulaşıma kapatılan bölümü, karayolları ekiplerinin çalışmalarının ardından yeniden açıldı.

Korucuların, jandarma karakoluna ulaşmaya çalışan patlayıcı yüklü aracı durdurmaya çalışması, olay yeri yakınındaki kahvehane ve marketteki vatandaşların da saldırıdan 45 dakika önce halı saha maçı için ilçe merkezine gitmesi, olası faciayı önledi.

“Terör saldırılarını gerçekleştirenleri Allah’a havale ediyorum”
Hasar gören market ve kahvehanenin sahibi Naif Altın, AA muhabirine, alın teriyle çalışarak ve borçlanarak sahip olduğu iki iş yerinin saldırıda tahrip edildiğini söyledi.

“Çocuğumla bir ekmek yemek için bu iş yerlerini kurduk ama işte bırakmıyorlar. Allah da onlara bırakmasın. Kimsenin hakkı yok buna. Demokrasi bu şekilde sağlanamaz. Bölge insanı bu saldırılardan çok çekmiş.” diyen Altın, şunları dile getirdi:

“Bırakın, memleket düzelsin, güllük gülistanlık olsun. Bu topraklar hepimize yetiyor. Bu vatan hepimize yetiyor. Bu dükkanlarda kaç kişi çalışıyor, kaç kişi ekmek yiyordu. İşte sonucu bu. Bu şekilde demokrasi getiriyorlarsa biz böyle demokrasi istemiyoruz. O demokrasi onların olsun. Terör saldırılarını gerçekleştirenleri Allah’a havale ediyorum.”

Altın, korucuların olası faciayı önlediğine işaret ederek, saldırı öncesi kahvehane ve marketteki 26 gencin halı saha maçına gittiğini, aksi halde yaşanacak acının ve kaybın daha büyük olacağını anlattı.

Allah’ın büyük bir faciayı önlediğine dikkati çeken Altın, PKK’ya tepki göstererek, “Terör örgütü asker, polis, sivil ayrımı yapmıyor.” ifadesini kullandı.

Korucu Mehmet Deniz de patlama sesini güvenlik noktasına 2,5 kilometre uzaklıktaki evinden duyduğunu belirterek, patlamanın şiddetiyle evinin tavanından toprak döküldüğünü söyledi.

Başta şimşek çaktığını düşündüğünü dile getiren Deniz, olayı öğrenir öğrenmez silahını alarak bölgeye gittiğini kaydetti.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...