Hüseyin Kurt: ‘Dar Bölge’ Yerine, ‘Çift Turlu, Dar Bölge’

Seçimlere az bir süre kala, aritmetik hesaplar üzerinden giderek, sırf “demokratik sistemin açıkları” nı arayarak oy devşirme çabası yanlıştır. Türkiye “dar bölge” değil de “dar bölge çift turlu” seçim sistemine geçer ise, siyaset kültüründe ciddi bir değişimi yaşamış oluruz… Millet iradesinin temsili; “dar bölge, çift turlu”, “Türkiye Milletvekilliği” ve “düşük baraj” ile birlikte uygulanır ise […]

Hüseyin Kurt: ‘Dar Bölge’ Yerine, ‘Çift Turlu, Dar Bölge’
Haber Tarihi: 30 Nisan 2014
Haber Kategorisi: Siyaset Haberleri


Seçimlere az bir süre kala, aritmetik hesaplar üzerinden giderek, sırf “demokratik sistemin açıkları” nı arayarak oy devşirme çabası yanlıştır.

Türkiye “dar bölge” değil de “dar bölge çift turlu” seçim sistemine geçer ise, siyaset kültüründe ciddi bir değişimi yaşamış oluruz…

Millet iradesinin temsili; “dar bölge, çift turlu”, “Türkiye Milletvekilliği” ve “düşük baraj” ile birlikte uygulanır ise en üst seviyede olur…

“DARALTILMIŞ BÖLGE” YERİNE, “DARALTILMIŞ BÖLGE + TERCİHLİ SİSTEM”
Daraltılmış Bölgede en önemli konu daraltılacak alan konusudur. Alanın nereden, neye ve hangi kriterlere göre daraltılacağı ana mevzudur.

Unutmamak gerekir ki; “Daraltılmış bölge iktidarın aynı oy oranı ile daha fazla vekil çıkartma ve genel siyasi dengeleri isteği doğrultusunda değiştirme çabasıdır.”

Eğer iktidar Daraltılmış Bölgede samimi ise Tercihli Sistemi de ilave ederek Milletin Temsilini en üst seviyeye çıkartmalıdır. Böylelikle Milletvekilleri kendilerini seçmene karşı daha sorumluluk duygusu daha fazla olur ve seçim bölgeleri ile ilgili daha verimli çalışırlar.

Tercihli sistemde, seçmenler tarafından kabul görmeyen, bazı gruplar tarafından desteklenen, adeta atama yapılır gibi aday gösterilen adaylar da halk tarafından ayıklanmış olur.

Hüseyin Kurt

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...