REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İbn-i Sina’ya Hayran Kaldılar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İbn-i Sina’ya Hayran Kaldılar
2.558
21 Aralık 2013 - 9:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, İbn-i Sina’nın kitaplarının 1300 yılında Avrupa’da papanın oluruyla okullarda zorunlu okutulacak kitaplar listesinde yer aldığını, Türkiye’de ise bunun yeni fark edildiğini söyledi.

Samsun Canik Başarı Üniversitesi, Avrupa’da beş asır boyunca tıbbi kaynak olarak kullanılan İbn-i Sina’nın El Kanun Fi’t Tıb eserinin yazılışının bininci yıl dönümü münasebetiyle konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, İbn-i Sina’ya Avrupa’daki Hristiyan din adamlarının hayran olduklarını hatırlatarak, onun eserlerinin bir dönem okunmasının yasaklı olmasına rağmen hiçbir bilim adamının bu yasağa uymadığını kaydetti.

Edebiyat, felsefe, mantık, matematik, fizik, kimya, astronomi, arkeoloji ve jeoloji ilimlerinde devrinin en önemli çalışmalarını yapan Sina’nın hayatı boyunca 270’e yakın eser yazdığını belirten ‘Küçük Tıp Kanunu’ kitabının çevirmeni Kadircan Keskinbora ise şöyle konuştu: “Asıl ilgi alanı ise tıp üzerineydi. Öğrendiği ilimle 17 yaşında bir şehzadeyi iyileştirmesiyle adını tıp camiasına duyuran ve 18 yaşına geldiğinde tüm dünyadaki tıp bilim adamlarına öğrenecek bir şey, okuyacak bir kitap bırakmadığını duyuran İbn-i Sina olmasaydı tıp bilimi 500 yıl geri giderdi. Birçok ilklerin yazılı olduğu ve dünyada temel eser olarak kabul edilen ‘El-Kânun fit-Tıb’ kitabı Avrupa’da 500 yıl boyunca okutuldu.”

İLAÇLARI HAYVANLARDA İLK O DENEDİ

Avrupa’da İncil’den sonra en çok basılan kitabın ‘El-Kânun fit-Tıb’ kitabı olduğunu belirten İbn-i Sina’nın ‘Küçük Tıp Kanunu’ kitabının çevirmeni Prof. Dr. Keskinbora, birçok ilklerin yazılı olduğu ve dünyada temel eser olarak kabul edilen El-Kânun fit-Tıb kitabının Avrupa’da 500 yıl boyunca okutulduğunu ifade etti. Söz konusu kitabında mikro organizmaların varlığından elbiselerin yaydığı enerjiye kadar onlarca tıp ile ilgili hastalığın ve tedavi şeklinin yazılı olduğunu sözlerine ekleyen Keskinbora konuşmasına şöyle devam etti: “18 yaşında tıp alanında okumadık kitap bırakmayan Sina, kopyalamak yerine okuduklarını mantığında yoran ve elde ettiği verileri kitabına yazan bir kişiydi. İlk deney hayvanını o kullandı. Buz torbası ve buz tedavisini yaptı. Karantinayı ilk o tavsiye etti. Kişiye ve koşullara göre özel ilacı o çıkardı. Tıp alanında olduğu kadar doğaya, astronomiye de çok meraklı birisi olan Sina, dağların oluşumunu ilk anlatan kişi oldu. Onu tanıdıkça, eserlerini okudukça ona olan hayranlığınız daha fazla artıyor.”

Canik Başarı Üniversitesi Rektör Prof. Yunus Bekdemir ise İbn-i Sina’nın doğduğu 980 yılından vefat ettiği 1037 yılına kadar kısa sayılabilecek bir ömür yaşadığını ve bu süre zarfında o kısacık hayatına 270 dev eser sığdırmasının akıl ile izah edilemeyecek bir durum olduğunu kaydetti.

Açılış konuşmasının ardından verilen ara sonrasında konferansa katılan Prof. Dr. Kamaruddin Mohd tıbbın kanununda bal, Dr. Muammer Yıldız İbn-i Sina’nın hastalıklara bakış açısı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akyol ise İbn-i Sina’nın bitkilerle tedavi yöntemlerini katılımcılarla paylaştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.