İkinci kez evlenene 12 aylık maaş

Eşi ya da anne-babasının vefat etmesi sebebiyle bu kişiler üzerinden maaş alanlar, tekrar evlendiklerinde ‘çeyiz parası’ alabiliyor. İşte detaylar…

İkinci kez evlenene 12 aylık maaş
Haber Tarihi: 15 Aralık 2016


Sosyal güvenlik sisteminde vefat eden sigortalıların geride kalanları için düzenlemeler içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise ölüm ve yetim maaşı diye tarif edilen ödemeler. Bu ödemeleri alan eşler ve kız çocukları için ayrıca evlenme ödeneği de bulunuyor.

ÖLÜM VE YETİM MAAŞI ALANLARA VERİLİYOR

Sabah gazetesinden Faruk Erdem’in yazısına göre, çeyiz parası olarak da olarak bilinen bu ödenek 4A’lı ve Bağ-Kur’lu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor.

24 aylık toptan para

Kız çocukları evlendiklerinde yetim maaşları kesiliyor. Bu kesilen maaşın 2 yıllık tutarı yani 24 maaş kadar olan miktar kız çocuğuna evlendiğinde toptan peşin olarak ödeniyor.

Para sadece bir kez veriliyor. Yani kız çocuğu bu parayı daha önce almış ise ikinci evliliğinde tekrar verilmiyor. Ödenek için mutlak surette başvuru yapmak gerekiyor. Bunun için de 5 yıllık bir süre sınırı da var.

Eşinin üzerinden hastaneye çıkamıyorsa…

Evlenme yardımı alan kız çocuğu eğer eşinden dolayı sağlık yardımı alamıyorsa, 2 yıl boyunca hastanelerde sağlık hizmeti de alabiliyor.

Vefat eden memurun eşi

1 Ekim 2008 öncesi Öte yandan Emekli Sandığı’na göre çalışan kamu görevlisinin vefat etmesi sebebiyle eşi dul maaşı alıyorsa, bugün evlendiğinde 12 maaş tutarında evlenme ikramiyesi alabiliyor.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...