İngilizce Konusarakogren.com Dersleri ile Öğrenilir

Yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin bilmesi ve aklından çıkarmaması gereken konu dilin sadece kelimelerden oluşmadığıdır. Kelimeler hem her şeydir hem de hiçbir şey. İngilizce konuşmada önemli bir etki yaratan kelimeler tek başına pek bir anlam ifade etmeyebilir. Türkçede şöyle bir cümle kurulabilir mi? Ben var yemek istemek. Sanırım herkesin cevabı ortak olarak hayırdır. Bir dil […]

İngilizce Konusarakogren.com Dersleri ile Öğrenilir
Haber Tarihi: 22 Ekim 2015
Haber Kategorisi: Eğitim Haberleri


Yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin bilmesi ve aklından çıkarmaması gereken konu dilin sadece kelimelerden oluşmadığıdır. Kelimeler hem her şeydir hem de hiçbir şey. İngilizce konuşmada önemli bir etki yaratan kelimeler tek başına pek bir anlam ifade etmeyebilir. Türkçede şöyle bir cümle kurulabilir mi? Ben var yemek istemek. Sanırım herkesin cevabı ortak olarak hayırdır. Bir dil birden fazla parçadan oluşur. Ve parçaları eksik olan ve birbiri ile iyi uyum gösteremeyen parçalar binanın temelinde ve yapısında hasar oluşmasına neden olur. Deyimler, atasözleri, mecaz anlamlar, zamanlar yani gramer aslında dilin her şeyidir. Dil öğrenilecek bir konudan ziyade edinilecek bir konudur. Dil bir beceridir. Bu konunun hassasiyetini kavrayamamış öğrenciler dili sadece ders olarak görürse bütün plan işte bu an suya düşer. Teorik dersleri alan bir tıp öğrencisinin hemen beyin ameliyatına giremeyeceği ve teorik dersleri alan ve sınavı geçen bir şoför adayının uzun yolda araba kullanacak tecrübesi olmadığı gerçeği dil için de geçerlidir. İyi ve kapsamlı bir teorik bilgi öğrenmenin yarısıdır ve son derece önemli bir parçasıdır. Diğer yarısı ise pratik aşamasında alınan yol olacaktır.

Kelime haznesini geliştirmek ders çalışarak ve cümle kurma pratiği ile oturur. İngilizce dersi ders kitaplarında görülen kelimeler ile hayat içerisinde ve cümle kullanırken de karşılaşılması gerekir ki kelime bilgisi tam olarak yerine otursun. Kelimelerin cümle içerisinde kullanılış halinin bilinmesi gerekir. Moon İngilizcede ay demektir. Ancak bu ay gökyüzündeki ay mı yoksa bir yılın ayları anlamına gelen ay mıdır bu zamanla öğrenilecek ve kafada doğru yer edebilmesi için pratiğe ihtiyaç duyulacak bir konudur. Özellikle somut kelimelerin ilgili eşyaların üzerine yapıştırılması son derece faydalı bir çalışma olacaktır. Ezberlenen kelimenin mutlaka eş anlamlısı ile birlikte çalışılması tavsiye edilir. Bu şekilde bir kelime öğrenirken aslında iki kelime öğrenilmiş olur. Okumak ve dinlemek öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesinde büyük rol oynar. Ezber önemli bir detay olmakla beraber pek çok ayrıntı ile birleştirilmelidir. Öğrenilen veya ezberlenen kelime yapılacak pratiklerle desteklenmediği sürece unutulmaya mahkûmdur. Hafıza önemli bir yerdir. Bir kelimenin hafızaya tam olarak yerleşmesi için zaman gereklidir. Beyin bazı kelimeleri herhangi bir nedenle hemen algılarken bazılarında zorlanabilir. Sadece sınava ve ders başarısına odaklanan bir öğrencinin dili etkin kullanabilmesi söz konusu olamaz. Sınav gününe kadar bilgileri kafasında tutan beyin sınav geçer geçmez onları unutmaya meyillidir. Bu süreye kadar öğrenilenlerin üzerinde yapılacak çalışmalar ile bilgiler kullanılabilir hale gelir. Dilin etkin olarak kullanılamadığı yapay bir dünyada öğrenilen bilgilerin zamanla yok olması kaçınılamaz bir gerçektir.

Günümüzde elektronik ortamlarda sıkça kullanılan sözlük çevirileri istenen cümlenin tam anlamını vermekte zorlanır. Bir cümlede geçen kelimeleri birebir çevirmek genelde işe yaramaz. Böyle olsaydı dil öğrenimi sadece kelime ezberlemekle sağlanabilirdi. Başlangıç seviyesinde İngilizce konuşabilen bir aday ortalama olarak bin beş yüz kelime bilgisine sahiptir. Çalışmalar ilerledikçe gelişen kelime bilgisi orta seviyede iki bin kelime ve civarına gelir. İleri seviyeye gelen bir kişi üç bin, üç bin beş yüz civarında kelime bilebilir. Genel İngilizce dendiğinde bu kelime bilgisi yeterli gibi görünse de özellikli bir iş kolunda görev yapanların bu adede ilave kelimeler ekleme zorunluluğu bulunur. Örneğin tıp, havacılık, reklam ve bilgi teknolojileri gibi konularda kullanılan kelimeler günlük dilde kullanılan kelimelerden çok farklıdır. Dili yaşayarak ve konuşarak öğrenmek her anlamda fark yaratılmasını sağlar.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...