İşe dönene 8 maaş!

Çalışanları koruyan düzenlemelerden birisi de işe geri dönüş imkanı. Burada hem işe geri dönebilme imkanı sunulurken hem de 8 brüt maaşa kadar tazminat alternatifi bulunuyor.

İşe dönene 8 maaş!
Haber Tarihi: 2 Şubat 2017


Tabi bunun için bazı şartların yerine gelmesi isteniyor. Öncelikle çalışanın iş sözleşmesinin belirsiz süreli olması gerekiyor.

Yani belli bir süre için anlaşılan işlerde geri dönüş imkanı bulunmuyor. Aynı işyerinde en az 6 ay çalışma şartı da var.

1 AYLIK SÜRE İÇİNDE DAVA

Bu arada işyerinizde şubelerle birlikte en az 30 çalışan olmak zorunda. Bütün bunlar varsa ve işten çıkartıldıysanız 1 aylık süre içinde dava açmalısınız.

GERİ DÖNÜŞ HAKKI KAYBOLUYOR

Eğer 1 aylık süreyi kaçırırsanız işe geri dönüş hakkını da kaybediyorsunuz. O yüzden bu süre önemli. Süre işten çıkartıldığınız andan itibaren başlıyor.

AYRI SÜREÇ OLARAK İŞLİYOR

Dava açmak için tazminatınızı almış olmanız ya da almamanıza bakılmıyor. İki hak ayrı süreç olarak işliyor.

KARAR VERİLİYOR

Davayı açtıktan sonra mahkeme iki ayrı karar alıyor. Eğer haklıysanız sizin işe dönüşünüz için bir karar veriliyor.

4-8 ARASI BRÜT MAAŞ

İkinci karar ise işverenin sizi işe başlatmama ihtimaline göre tazminat belirlenmesi. Bu da 4 brüt maaş ile 8 brüt maaş arasında değişen bir miktar oluyor.

10 GÜN İÇİNDE İŞE BAŞLATMAK ZORUNDA

Davayı kazandıktan 10 gün içinde işverene yazılı olarak başvurmanız şart. İşveren sizi 1 ay içinde işe başlatmak zorunda.

Eğer başlatmaz ise mahkemenin daha önce belirlediği tazminat miktarını size ödüyor.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...