REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İspanya’dan Geldi,Samsun’da Şifa Buldu

Tip 2 Diyabet çilesi Samsun’da son buluyor. Yurt içi ve yurt dışından birçok hasta diyabetten kurtulmak için Samsun Büyük Anadolu Hastanesi’ne akın ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İspanya’dan Geldi,Samsun’da Şifa Buldu
1.713
30 Nisan 2016 - 6:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkesi İspanya’da 20 yıldır şeker hastalığıyla mücadele eden Silvia Apetrei, Samsun Büyük Anadolu Hastanesi’nde sağlına kavuştu. Metabolik Cerrahi ve Obezite Uzmanı Opr. Dr. Kerim Güzel tarafından tedavisi yapılan 53 yaşındaki Silvia Apetrei, “Uzun zamandır şeker hastasıyım. Araştırmalar yaptım Kerim Bey’i duydum, güvendim ve geldim. Önce Allah’a sonra da Kerim Bey’e inandım ve tedavi oldum” dedi.

büyük-anadolu1

Tedaviyi gerçekleştiren Op. Dr. Kerim Güzel, “Metabolik Cerrahi çok önemli, Türkiye’de bir kaç merkezin yaptığı bir ameliyat. Biz de Samsun’da bu ameliyatları güvenle yapıyoruz. Hastanemiz bu anlamda donanımlı” ifadelerini kullandı.

büyük-anadolu2

İşte Metabolik Cerrahi ve Obezite Uzmanı Opr. Dr. Kerim Güzel’in bu konuyla ilgili detaylı açıklamaları:

METABOLİK CERRAHİ NEDİR?

Metabolik cerrahi ; şişmanlık, tansiyon yüksekliği. Klosterol ve trigliserit yükseliği, şeker hastalığı, hipertansiyon tablosuyla seyreden metabolik sendromun cerrahi tedavisidir. Günlük pratikde tip 2 şeker hastalığının cerrahi tedavisi anlamına gelir. Metabolik cerrahi şişmanlık ve tip 2 şeker hastalığının kontrol altına alınmasında en etkin yöntemlerden biridir. Metabolik cerrahi kimlere uygulanır Metabolik cerrahi için öncelikle hastanın tip 2 şeker hastalığı olması gerekiyor. TİP 1 şeker hastalarına metabolik cerrahi yapılamaz. Şeker hastalığı her insan da aynı şekilde seyretmez. Zaman içinde bazı hastalar vucutlarının insülin üretme kapasitesini tüketirler. Metabolik cerrahi ameliyatları için pankreas insülin üretme kapasitesine ve insülin aktivasyonununa sahip olmalıdır. Pankresın insulin üretme durumu ve aktivasyonu testlerle ortaya konulmalıdır. Tip 1 diabet hastalarında insulin üretimi yoktur.

NİÇİN CERRAHİ TEDAVİ?

Tip 2 diabet heterojen çok etkenli dinamik hastalıktır.Hastalığın gelişiminde hormonal , psikolojik, çevresel etkenkenler rol oynar..Şeker hastalığında tedavi algoritması eğitim , egzersiz, diyet ilaçlar ve insulin yer alır. Ancak hastaların çoğu doktorunun önerilerine uymaz. Klasi tedavi algoritmi ile diabetli hastaların yüzde 20 sinin kan şekerini kontrol altına alınır. yapılan çalışmalarda 3 yıl boyunca diyiyet ve egzersiz önerilerine uyan hastaların oranı yuzde 5 üzerinde değildir . Bir insanın ömür boyu diyet ve egzersiz yapmasıda mümkün değildir. Metabolik cerrahi ile kan şekeri uzun sureli ve etkin şekile kontrol altına alınabilir. Klinik olarak diabette remisyon sağlar.

METABOLİK CERRAHİ VE ETKİLERİ

Metabolik cerrahide barsağın son kısmıyla yiyeceklerin erken buluşmasını sağlamak ve isulin duyarllığını artıtmaktır.Günümüz yaşamında belenme şeklimiz yeyemek yeme alışkanlığımız ve yiyeceklerin içerikleri şekli çok değişti . fabrikasyon , rafine fast food tarzı gıdalarla beslenmeye başladık. Bu şekile beslenme aslında sinrimin tam olmaması ile sonuçlanmaktadır. Yiyecekler ince barsağın son kısmına gelmeden orta kısmında sindirim tamamalamış oluyor.İnsulin duyarlılığını artıracak iyi huylu barsak hormonlarının aktive olupta tokluk hissi oluşması için besinlerin bu sindirim yolunun tamamını kat etmesi gerekiyor. Bu iyi hormonlar vucuttta insulin duyarlılığını artır. Kan şekerini kontrol altına alır ve tokluk oluştur.

METABOLİK CERRAHİ AMELİYATLARI NASIL YAPILIYOR?

Biz ameliyatları tamamen laporoskopik ( kapalı olarak) yapmaktayız . 5 ya da 6 adet 5 mm yada 1 cm deliklerden karın girilerek yapılır.. Ameliyat süresi 2.5 saat ile 4 saat arsında değişmektedir. Bu ameliyatlarda öncelikle mide tüpleştirilir. ( Midenin tüpleştirilmesi birincil olarak midede ghrelin hormonu salgılanan kısmını çıkarılır. Ghrelin hormonu istah arttırıcı etki vardır. ikinci olarakda mide bosalım hızının artması nedeniyle ince barsaklara giden yiyecekler tokluk hissi olusturur). İkinci olarak da ince barsagın son bölümü midedein alt kısmı bağlantılı hale getirlerek mideye ikinci çıkış verilir..Böylelikle ince barsağın sonkısmında yer alan başta GLP 1 hormonu ve iyi huylu barsak hormonları aktive edilmiş olur. Sonuçta kan şekeri ve kilo kontrol altına alınmış olur.

büyük-anadolu3

NE ZAMAN AMELİYAT OLMALI?

Diyabette damar hasarı tanı konulmadan 2 ,3 yıl önce başladığı kabul edilir.Hastalar bu dönemler de hastalığı pek çok önemsemezler , fakat hastalık sinsi olarak ilerler , bu zamanlarda organ kaybı yoktur, şikayetleri kabul edilebilir düzeydedeir. Hastalık yavaş ve sinsi şekilde ilerlemeye devam eder . Bu döne genelde 10 , 12 yıl kadardır. Bu dönemden sonra insulin rezevlerini kaybederler. Hastalar ameliyat için klasik tedavi yöntemleri ile kan şekeri kontrol altına alınanaması veya organ hasarı bulguları başladıysa ameilyat önerilebilir. Organ hasarı olmadan ve insulin rezervleri tüketilmeden yapılan operasyonlarda tedavi daha başarılıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.