REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Karadeniz’in Tek Atıksu Arıtma Tesisi Samsun’da

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Karadeniz’in Tek Atıksu Arıtma Tesisi Samsun’da
1.932
15 Mayıs 2014 - 13:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Karadeniz’de tek arıtma tesisidir. Konaklama tesisleri, bu tesisi gerekçe göstererek mavi bayrak alabilecekler” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine yaptığı ve yapmayı planladıkları projeler hakkında bilgilendirmek amaçlı mini gezi düzenledi. Başkan Yılmaz ilk önce Gar-Tekkeköy kavşağı Arası Tercihli Yol Projesi ile ilgili yapılan çalışmaları meclis üyelerine yerinde gösterdi.

Başkan Yılmaz ve meclis üyeleri daha sonra 40 milyon euro ile hayata geçirilen Karadeniz’de ilk olan Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne giderek incelemelerde bulundular. Kurulan tesisleri gezerek bilgi veren Başkan Yılmaz, tesislerin Samsun’a ivme kazandıracağını söyleyerek, “Samsun Doğu ileri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Karadeniz’de tek arıtma tesisidir. Bütün konaklama tesisi bu tesisin sayesinde eğer mavi bayrak kalitesinde bir yıldızla donatılmış şekilde ise bu tesisi gerekçe göstererek mavi bayrak alabilecekler” diye konuştu.

“40 MİLYON EUROYA MAL OLDU”

Tesislerin işletmeye alındığını ve arıtılan maddenin Samsun’dan 2.5 kilometre uzaklıkta deniz dibine deşarj edildiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Samsun’un atık su arıtma tesisini işletmeye aldık. Tesisimizi işletmeye aldık. Bu benim için çok büyük bir mutluluk. Yıllardır şehrimizin atıklarını şehrimizi etkilemeyecek noktalardan deşarj ediyorduk. Ama sonuçta uluslararası şartnamelerin ortaya koyduğu şekilde arıtıp dağıtamıyorduk. Artık arıtarak dağıtıyoruz. Buraya yaklaşık olarak 40 milyon euro para harcadık. Samsun’un İncesu Köprüsü’nden bu yana şehrin 600 bin nüfusunun atık suya dönük evsel atıklarının tümü buraya geliyor. Burada arıtılıyor ve buradan da 2,5 kilometre denizin dibine deşarj ediliyor. Çok şükür şehrimiz buna kavuştu. Bu tesisin yapımı 2 sene önce buradan bir temel atma töreni ile başlamıştı. Tesisimiz planlandığı süre içersinde bitti. İnşallah önümüzdeki günlerde de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla birlikte açılışını yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“EVSEL ATIKLARI ARITMAK ÇAĞDAŞLIK GÖSTERGESİ”

Tesisin kurulmasındaki amaçlardan bahseden Başkan Yılmaz, şöyle konuştu: “Buradaki amacımız, şehrin sahillerini kirleten evsel atıkların şehrin sahillerini kirletme riskini ve tehlikesini ortadan kaldırmak üzere doğu – batı istikametinde aşağı yukarı 50 kilometre mesafedeki şehrin yamaçlarından aşağıya doğru inmekte olan ve evlerden çıkmış olan evsel atıkları bir kolektör ile buraya getirip, burada arıtıp hiçbir yeri kirletmeyecek hale getirip, içilecek su kalitesine getirildikten sonra derin deniz deşarjı ile birlikte denize atmaya yönelik bir tesistir. Bu turizme katkı sağlayacak, bu prestij bir projedir. Bu şehrin prestijini yükseltecek. Evsel atıkları arıtmak bir çağdaşlık göstergesidir. Yani içme suyunuza bir arıtma tesisi yapıyorsanız ve evde içilebilecek hale getiriyorsanız, kirlettiğiniz suları da tabiata tabiattan aldığınız kalitede temizleyerek atmak zorundasınız. Bu dünya gelişmişlik göstergelerinden bir tanesidir. Biz de bunu yaptık.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.