Kurbanlık alırken kurban olmayın

Hastalıklı hayvan, sahte para ile işlem, aldığınız kurbanlığın başka birine satılması gibi mağduriyetler yaşamamak için uyanık olun.

Kurbanlık alırken kurban olmayın
Haber Tarihi: 5 Eylül 2016


Tüketici derneklerinin yetkilileri, yaklaşık 500 bin büyükbaş, 2 milyon da küçükbaş hayvanın kurban olarak kesileceği tahmin edilen bayram öncesi, kurbanlık alacak vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketici Kanunu’na göre satın alınan hayvanlar mal statüsündedir ve ayıplı çıkması halinde bedel iadesi dâhil olmak üzere tüketicinin hakları bulunmaktadır. Ancak bu noktada tüketicilerin aldatıldığını ispat edebilmesi açısından ödeme belgesi, veteriner raporu gibi ispata yarayacak belgelere sahip olması önemlidir” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, şöyle devam etti: “Satın alınan kurbanda sorun olduğunu fark eden vatandaşlar derhal en yakın belediye veteriner müdürlüğüne başvurmalı, mümkünse de olaya şahit olan kişilerin de imzasının bulunduğu tutanakla durumu belgelendirmelidirler. Karşılaşılan problemler sadece sağlıksız, hastalıklı hayvanlardan ibaret değil. Bazı kişiler, bir hayvanı birden çok kişiye satıyor. Ortadan kaybolarak alıcıları dolandırıyor. Bazı kişiler de ellerindeki sahte paraları kurban pazarlarında piyasaya sürüyor. Bu tür sahtekarlıklara maruz kalmamak için kurban satın alan tüketiciler, belediyelerce belirlenmiş, altyapısı uygun olan yerlerde ödemelerini kredi kartıyla yapmalı, nakit alışverişten kaçınmalıdırlar. Vatandaşlarımız kurban seçimini sadece kilosuna ve fiyatına indirgeyerek yapmasın, veteriner raporuna da baksın.”

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...