Kuş Cenneti’nde Atlı Gösteri

Samsun’da, Kızılırmak Nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu, doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’de 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Kuş Cenneti’nde Atlı Gösteri
Haber Tarihi: 6 Haziran 2016


Kuş Cenneti’ne gelenleri, deltayı korumakla görevli atlı jandarma timi karşılayarak etkinlik alanına kadar eşlik etti. Program, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Spor Kulübü’nün gösterisi ile başladı. Atların sırtında alana gelen sporcuların gösterisi ilgiyle izlendi.

Etkinlik kapsamında deltada yayılan mandalardan sağılan süt kaynatılarak katılımcılara ikram edildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bisiklet dağıtım töreniyile devam eden etkinlikte konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun’da evi ve iş yerinden sonra en çok ziyaret ettiği yerin Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti olduğunu söyledi.

Kuş cennetinin bundan sonraki hayatında çok müstesna bir yer alacağını belirten Şahin, “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızla, Kuş Cenneti çalışmalarına el ele verdik. Emin olun çok ciddi mesafeler aldık. Böyle bir mekanı, böyle bir coğrafyayı dünyada bir iki yerde bulabilirsiniz.” dedi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti hakkında bilgiler veren Şahin, şöyle devam etti:

“Burası 555 bin dönüm. İçinde 6-7 tane gölü olan 350 farklı kuş türü olan ki Türkiye’de 400 kuş türü görüldüğünü de söyleyelim. Çok özellikli bir yer. Onun için burayı gözümüz gibi koruyoruz. Bir taraftan çevre gününü kutlarken bir taraftan da çevremize zarar vermememiz gerekiyor.”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin tanıtılması amacıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliğini burada yaptıklarını söyledi.

Kızılırmak Deltası’nda manda yetiştiriciliğine önem verdiklerini anlatan Yılmaz, “Burada geliştirmeyi düşündüğümüz ve giderek daha büyük potansiyele dönmesini istediğimiz manda yetiştiriciliği işi var. Manda yetiştiriciliği Kızılırmak Deltası’nın en büyük ve ciddi boyutta ekonomik gelir kaynağı olacak.” diye konuştu.

Protokol konuşmaların ardından öğrencilere 100 bisiklet dağıtıldı. Vali Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, öğrencilerle birlikte bisiklete binerek kuş cennetinde tur attı.

Etkinlik, çeşitli programların ardından son buldu.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...