REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

MEB 2014 Eylül Öğretmen Ataması Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül ayı öğretmen atamasını gerçekleştirdi. MEB’in öğretmen atamasını 40 bin öğretmen heyecanla bekledi. MEB 2014 Öğretmen Ataması uzun bir bekleyişten sonra sonuçlanmış oldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEB 2014 Eylül Öğretmen Ataması Sonuçları Açıklandı
1.179
20 Eylül 2014 - 2:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül ayı öğretmen atamasını gerçekleştirdi. MEB’in öğretmen atamasını 40 bin öğretmen heyecanla bekledi. MEB 2014 Öğretmen Ataması uzun bir bekleyişten sonra sonuçlanmış oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, bugün 40 bin öğretmenin atama sonuçlarını açıkladı. Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, “Hiçbir baskı altında kalmadan, tamamen bilimsel verilerle ihtiyaç duyduğumuz alanlarda bize tanımlanan 40 bin kadroyu orantılı bir biçimde dağıttık. Bu konuda bilimsel ve adil çalıştığımızı düşünüyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 40 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’na 81 ilden atama sonuçlarını öğrenmek için gelen adaylara girişte şeker ve çikolata ile ikram edildi. Yoğun güvenlik önleminin alındığı bakanlık girişinde, öğretmen adayları özel güvenlik görevlileri tarafından tek tek aranarak salona alındı. Atanan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı için öğretmen atamaları başvuruları 12 Eylül tarihinde başlamış ve dün de sona ermişti.

“HİÇBİR ÖZEL GİRİŞİMCİ BİZE BAŞVURUDA BULUNMADI”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 40 bin yeni öğretmen atama töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin demokratikleşme çerçevesinde çok ciddi adımlar attığını belirtti. Tekin, 2002 yılından itibaren özel Kürtçe eğitim merkezlerinin açılmasına izin verildiğini hatırlatan Tekin, 1 yıl önce yine mevzuatta yapılan değişiklikle yerelle lehçelerde özel eğitim kurumlarının açılmasının önündeki yasal engellerin kaldırıldığını belirtti.

Tekin, geçen yıldan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı standartlarını yerine getiren kurumlara izin verileceğinin açıklandığını hatırlatan Tekin, “Aradan geçen 1 yıllık süreç içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’na hiçbir başvuru ulaşmamıştır. Yani bu kanun kapsamında hiçbir özel girişimci bize başvuruda bulunmadı. Milli Eğitim Bakanlığı’na hiçbir başvuruda bulunmadan illegal yönetmelerle bu dillerde eğitim yapmak istediğini deklare eden bazı gruplar son günlerde ortaya çıktı ve bunlar bakanlığımıza bağlı kurumlara yönelik şiddet ve terör eylemleri içerisindeler. Hükümet bu kadar iyi niyetli çaba içerisindeyken bu tür yollara tevessül edenleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” açıklamasında bulundu.

“853 BİN KİŞİLİK ÖĞRETMEN KADROSUNA SAHİP OLACAĞIZ”

Milli Eğitim bünyesinde toplam 930 bin personelin bulunduğunu anlatan Tekin, “Bunun 813 bini öğretmen olarak çalışıyor. Bugün aramıza katılacak 40 bin kişiyle ve Mart ayında 10 bin öğretmen daha aramıza katılmıştı dolayısıyla bu yıl içerisinde aramıza 50 bin öğretmen katılmış olacak. Ailemiz 853 bin kişilik bir öğretmen kadrosuna sahip olmuş olacak” dedi.

Engelli öğretmen atamaları konusunda da konuşan Tekin, “Engelli öğretmen adayı arkadaşlarımız da yoğun olarak ‘Bizimle ilgili atama yapacak mısınız?’ şeklinde soruyorlar. Onu da söyleyelim. Bu atama bittikten sonra yine Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda Ekim ayı arasında bir atama yapacağız” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nde son 40 bin atamayla ilgili yapılan dağılımın tartışma konusu olduğunu vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:
“Bizler hiçbir baskı altında kalmadan, tamamen bilimsel verilerle ihtiyaç duyduğumuz alanlarda bize tanımlanan 40 bin kadroyu orantılı bir biçimde dağıttık. Bu konuda bilimsel ve adil çalıştığımızı düşünüyoruz. Keşke ülkemizin bütçesi uygun olsa öğretmen ihtiyaçlarımızın tamamını karşılayabilsek. Bize tanımlanan 40 bin kadro içerisinde biz ihtiyaçlarımıza orantılı bir şekilde dağıttık. Branşlara göre hangi alanda, kaç öğretmen istihdam edeceğimizi tanımladık, belirledik. İkinci aşaması ise illerin öğretmen ihtiyaçları, bundan da herhangi bir pozitif ayrımcılık içerisine girmeden öğretmen ihtiyacı baz alınarak illere göre bu dağılımlar yapıldı. Bugün bu atamayı yaptıktan sonra 81 ilimizin tamamında öğretmen ihtiyacımızın, öğretmenlerimizin doluluk oranının yüzde 80’e ulaşacağını paylaşmak istiyorum. Yani varsayımımız ‘Yüzde 80’in altında dolululuk oranı olan hiçbir ilimiz kalmasın’ oldu. Yapılacak 40 atamayla öğretmen ihtiyacımızın yüzde 80’inin karşılamış olacağız.”

Tekin, “40 bin yeni atamayı yaparken, illerimiz arasında hiç bir ayrım gözetmeksizin norm kadronun yüzde 80’ine ulaşmayı hedefledik. Böylece tüm illerde norm kadroların yüzde 80’i dolmuş oldu” dedi.

MİLLİ EĞİTİM’DEN ATAMA SONUÇLARINA İLİŞKİN BİR İLK

Eğitim camiasına ilişkin açıklamalarına devam eden Tekin, sözlerini bitirmeden önce bir konuyu daha açıklayacağını belirtince, salonda kısa süreli gülüşmeler yaşandı. Tekin, konunun öğretmen adaylarını ilgilendiren bir konu olduğunu söylemesinin ardından salonda alkış sesleri yükseldi.

Geçen yıl öğretmen adaylarının atama töreni sırasında “Atandım mı, atanmadım mı?’ telaşına kapılarak, bilgisayar başına koştuğunu belirten Tekin, “Bu yıl bunu yapmayacağız. Burada atama işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra cep telefonlarınıza atandığınız kurum SMS olarak gelecek” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.