REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Medical Park’tan Basına Gözdağı Mı?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Medical Park’tan Basına Gözdağı Mı?
2.079
25 Ocak 2014 - 9:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun Medya Haber’in Şikayet sitesinden alıntılayarak haberleştirdiği, ‘TEDAVİ AMAÇLI GİTTİĞİ MEDİCALPARK HASTANESİNDEN KAÇTI’ başlıklı haberin ardından Samsun Medikal Park Hastanesinin avukatlarındanSamsunmedyahaber yayın yönetmeni Okan Baş’a tehdit niteliğinde bir ihbarname çekildi.

Dava ve mahkeme yollarının tehdit malzemesi olarak kullanıldığı tehdit içerikli ihbarnamede basına çirkin iftiralar yer aldı.

Medikal Park avukatları tarafından noter kanalıyla gönderilen ihbarname’de, Samsunmedyahaber’in reklam talebi geri çevrildiği gibi asılsız iddialar ile haber değeri olmayan yayınlar yapmakta olduğu belirtilerek, gazetecinin neyi haber yapıp yapmayacağına da müdahale ediliyor.

O HABER DEĞİL, BU HABER!

Avukatların gazetecilik dersi verdiği ve neyin haber olup olmadığını göstererek gazetecileri aydınlattığı ibretlik ihbarnamede  şu ifadeler yer aldı:

“Yayın Koordinatörü ve İmtiyaz sahibi olduğunuz SamsunMedya Haber internet gazetesinde, “Tedavi Amaçlı Gittiği Medikal Park Hastanesinden Kaçtı’ başlığı ile gerçeğe aykırı yayın yapılmış ve yayının başında hastanenin resmi kullanılmıştır.

Malumunuz olduğu üzere bir yayının haber değeri taşıması için konunun güncel olması, haberin veriliş şekli ve haberin içeriği arasında uygunluk olması gerekmektedir. Her şeyden önce, “Şikayetvar.com” adlı bir internet sitesinde okuduğunuz haber değeri olmayan ve güncelliği de bulunmayan bir yazıyı haber görüntüsü ile yayınlamanız hukuka uygun bulunmamaktadır..”

Hastane avukatlarının neyin haber olup olmadığına müdahale ederek avukatlığın yanında çok iyi birer gazeteci olduklarını da gösterdikleri bu ihbarnamenin dikkat çekici bir özelliği de şikayetvar.com internet sitesinde yer alan şikayetlerin haberleştirilmeyeceğine yönelik kullandıkları ifadelerden oluşuyor.

İŞTE O TEBLİGAT:

1616224_10152225325903112_646261239_n

HALKIN BİLGİ ALMA HAKKI

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Samsunmedyahaber.com genel yayın yönetmeni Okan Baş ise şunları kaydetti:

“Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacını taşıyan ve halkın en başta sağlık gibi önemli bir konuda haber alma hakkının gözetildiği her olayın haber olabileceğini belirtikten sonra kendilerine şu hatırlatmayı yapmakta yara olduğunu düşünmekteyiz:

Şikayetvar.com isimli internet sitesinin aynı zamanda şikayethaber.com adlı bir de haber sitesi var.. Avukatların habercilikle uğraşmadıklarından dolayı bundan haberlerinin olmaması çok normal.  Şikayet sitesine gelen şikayetlerin haber olarak değerlendirildiği bir site.. kendilerine bu siteyi bir incelemelerini öneriyorum” şeklinde konuştu..

Ayrıca Baş yazdığı köşe yazısının girişinde; “Reklam talebinizin reddinden sonra haber değeri olmayan ve halkta müvekkil tarafından işletilen hastane hakkında güvensizlik yaratmayı amaçlayan yayınlar yaptığınız gözlemlenmektedir” demişler…

Öncelikle reklam talebimiz red olmadı… Hastaneniz ile reklam çalışmalarımız önceki sayılarımız incelendiğinde görülmektedir…

Derseniz ki biz size reklam vermedik, siz kendiniz koymuşsunuz o zaman muhasebede ki faturalarınızı incelemenizi öneririz.. ‘ diyerek yazısını tamamladığı görülüyor.

Eğer bir haber içeriğinde sıkıntılı yada yanlış bir durum var ise yasal yolları bu işin belli, keşke ilgili idarede mevzuata uygun şekilde bu işi yürütselerdi. Eğer yanlış yapan biri varsa bunun bedelinide kanun önünde ödemesi de çok doğal ancak basını reklamla susan anlayışta göstermeye çalışan veya ‘reklam aldıysan susmalısın’ anlayışı var ise gözden geçirilmelidir. Bu ifadeler kurumsal ulusal bir firmaya yakışmamıştır. Ayrıca karşılıklı iddialar var bu iddialara ilişkin sürecide bundan sonra izleyip yayınlamaya devam edeceğiz.

MEDİCALPARK’IN KURUMSAL ŞİKAYET POLİTİKASINI DA TEKRAR KENDİLERİNE HATIRLATIYORUZ.

Hasta İlişkileri Bölümü olarak; hastanelerimizden arzu ettiğiniz hizmeti almak ve sizlerin memnuniyetini sağlamak için;

✦ Hastanemizden hizmet alan tüm hasta ve yakınlarının hastanemiz ile ilgili görüş ve düşüncelerini alır.

✦ Bildirilen tüm görüşleri ilgili departman yöneticileri ile değerlendirir ve sizlerin talepleri doğrultusunda hizmet kalitemizi artırmak için çalışır,

✦ Değerlendirme sonrası alınan kararlar ve sonuçlar hakkında, bölüme bildirimi yapan hastamıza geri dönüş yaparız.

Hasta İlişkileri Bölümü, sizlerin memnuniyetine katkı sağladığı kadar, sizlerin de öneri ve görüşleriniz ile hastanemizin gelişimine katkı sağlar. Şikayetleriniz ve olumsuz görüşlerinizle de sadece Hasta İlişkileri Bölümümüz değil ilgili tüm üst düzey yöneticilerimiz çözüm amaçlı ilgilenir.

Hasta İlişkileri Bölümüne görüş, öneri veya düşünceleriniz bildirmek için:

 

Görüşlerinizi internet aracılığıyla bildirmek için web sayfamızda yer alan “Sizi Dinliyoruz” bölümünden e-mail gönderebilirsiniz. Ayrıca, posta adresimize mektup gönderebilir, katlarda ve bekleme salonlarında bulunan anket formlarını doldurabilir, Hasta İlişkileri Bölümü yetkilileri ile yüz yüze görüşme talep edebilir ya da telefon ile görüşme yapabilirsiniz.

 BU HABER SİMED ÜYESİ İNTERNET HABER SİTELERİNDE YAYINLANMIŞTIR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.