MÜSİAD Türk-Alman İş Forumu Samsun’da başladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından organize edilen, MÜSİAD Türk-Alman İş Forumu Samsun’da başladı. 

MÜSİAD Türk-Alman İş Forumu Samsun’da başladı
Haber Tarihi: 28 Nisan 2016


MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ümit Kiler, Samsun Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen forumda, organizasyonun iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayarak önemli ortaklıkların başlangıcına vesile olacağına inandığını söyledi.

aaa

MÜSİAD olarak ilk yurt dışı şubelerini 1993 yılında Almanya’da açtıklarını belirten Kiler, bunda Türkiye ve Almanya arasındaki kuvvetli tarihsel ilişkilerin yanı sıra sayıları bugün 3 milyona yaklaşan Almanya’daki Türklerin büyük etkisi olduğunu ifade etti.

Kiler, “İlk şubemizi açtığımız tarihin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçmiş durumda. Çeyrek yüzyıldır MÜSİAD olarak hem ülkemizi yurt dışında temsil etmek hem diğer ülkelerle ticari ilişkilerimizi geliştirmek hem de üyelerimizi bölgesel ve küresel fırsatlarla buluşturmak için durmadan çalışıyoruz. Bu gayretlerin bir sonucu olarak bugün Türkiye’de 86 irtibat noktasında hizmet veriyoruz. Yurt dışında ise 65 ülkede 169 noktadayız. 11 bini aşkın üyemizle 50 bin işletmeyi temsil ediyoruz.” dedi.

Geçen ay Romanya’da Bükreş şubesinin açılışını yaptıklarını anlatan Kiler, şöyle devam etti:

“Belçika, Karlsruher, Strasbourg, Londra, Tokyo, Sidney ve Johannesburg ile birlikte Astana ve Bakü şubelerimizi de inşallah 2016 yılında açacağız. Yepyeni ortaklıkların başlamasına vesile olacak ilişkileri kurabilmek için küresel ağlar örmeye çalışıyoruz. Bugün Samsun ve Hessen şubelerimizin öncülüğünde düzenlenen Türkiye-Almanya İş Forumu ile bu bağlamda yaptığımız çalışmalara inşallah bir yenisini daha eklemiş olacağız.”

“İlişkilerin gelişmesi bizim çabalarımıza bağlı”

Almanya’nın geçen yıl Türkiye’nin ihracatında birinci, ithalatında ise ikinci sırada yer aldığını ifade eden Kiler, “Almanya’ya ihracatımız 13,4 milyar dolar, Almanya’dan ithalatımız ise 21,1 milyar dolar seviyesinde. Dış ticaret hacmimiz içinde tek başına Almanya’nın büyüklüğüne baktığımızda yaklaşık yüzde 10 mertebesinde. Hiç kuşkusuz bu yüksek düzeyde ilişkilerin hem devamı hem de gelişimi bizim çabalarımıza bağlıdır.” dedi.

Samsun’un da bu çabaların artması için elverişli zemini teşkil edebilecek önemli şehirlerden olduğunu dile getiren Kiler, 2015 yılında 430 milyon dolarlık ihracat yapan Samsun’un en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında 47,3 milyon dolarla Almanya’nın ikinci sırada olduğunu söyledi. Kiler, “Ben bu rakamları daha yukarı çekebileceğimize inanıyorum. Çünkü Samsun’un potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inanıyorum.” görüşünü ifade etti.

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Selim Sar da forum kapsamında Türk ve Alman iş adamlarının ikili görüşmeler yapacağını, teknik gezi ve gala yemeği düzenleneceğini söyledi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de “Böyle bir toplantının yapılması bize, yatırımcıya, sanayiciye iş adamlarına ciddi katkı sağlıyor. Biz biliyoruz ki Almanların özellikle meslek okullarıyla ilgili çok ciddi başarıları var. Gerek cerrahi aletler gerek ara eleman temini konusunda Alman tecrübelerini mutlak surette şehrimize taşımamız gerekiyor.” dedi.

Forumun açılışına, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, MÜSİAD üyeleri, Alman iş adamları ve davetliler katıldı.

Forum yarın sona erecek.

Haber Etiketleri: , , , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...