REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Nefes Borusuna Kaçan Kemikle 5 Yıl Dolaştı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Nefes Borusuna Kaçan Kemikle 5 Yıl Dolaştı
2.564
07 Ekim 2013 - 12:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun’un Ayvacık ilçesinde yaşayan Mustafa Gün (59), nefes borusuna kaçan 3 santimetre uzunluğundaki kemik parçasıyla 5 yıl boyunca yaşaması doktorları bile hayrete düşürdü.
Çiftçilikle geçimini sürdüren Mustafa Gün, 5 yıl önce kemikli et yerken nefes borusuna farkında olmadan kaçan 1 santim genişliğinde 3 santimetre uzunluğundaki kemik parçası Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde yapılan 10 dakikalık başarılı operasyonla çıkarıldı. Yemek yerken nefes borusuna kaçan kemiğin kendisine bir zarar vermemesini mucize olarak nitelendiren Gün başından geçen olayı ise şöyle anlattı: “Yaklaşık 5 sene önce yemek yerken boğazıma bir şey kaçtı zannettim. Daha sonrasında birkaç defa öksürünce boğazımdaki tıkanıklık geçti. Olaydan 6 ay sonra yine bir öksürük tuttu beni o sırada ağzımdan 1 santimetre büyüklüğünde bir kemik parçası çıktı. Ben de o zaman kendi kendime ‘o gün boğazıma kaçan şey kemikmiş oda şimdi çıktı’ dedim. Ama asıl kemiğin büyük olan kısmı nefes borumun içerisindeymiş.”
Bu olayın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra yine öksürmeye başladığını söyleyen Mustafa Gün, nefes borusundaki kemik parçasının uzun süre tespit edilemediğini dile getirdi. Gün, başından geçenleri şöyle aktardı “Bir gün yemek yerken beni gene öksürük tuttu. Her öksürdüğümde ağzımdan bir miktar kan gelmeye başladı. Bunun üzerine çeşitli hastane ve doktorlara gittim. Yapılan tetkik ve çekilen röntgenlerde hiçbir şey bulunamadı. Her defasında beni ‘bir şeyin yok denilerek’ eve gönderdiler. En son Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne geldim. Burada Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yıldız Atasoy, bana diğerlerinden farklı olarak tomografi çekimi yaptı. Sonucu almaya geldiğimde doktor hanım ‘ben nefes borusunda garip bir şey görüyorum’ dedi. Bunun üzerine bende doktora 5 yıl önce başıma gelen olayı anlattım. Bunun üzerine beni Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer Serdar Bekdemir’e gönderdi. Burada yapılan ameliyat ile boğazımdaki parçayı kısa süren bir operasyonla aldılar.”
Yemek veya cisimlerin daha çok yemek borusuna kaçması ile ilgili vakalarla karşılaştıklarını kaydeden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer Serdar Bekdemir, nefes borusuna sert bir cisim kaçan ve onunla 5 yıl boyunca rahatsızlık duymadan yaşayan hasta ile ilk kez karşılaştıklarını vurguladı. Hastanın boğazına kesik atmadan bronkoskobi yöntemiyle 10 dakikalık basit bir ameliyat ile kemik parçasını çıkardıklarını ifade eden Dr. Bekdemir, şu bilgileri verdi: “Hastamız bize iki gün önce geldi. Hastanın geçmişinde yaşadığı olayı bize anlatınca bizde Tomografi çektik ve detaylı inceleme sonrasında sağ akciğer ana bronşunda bir cisim tespit ettik. Yapılan operasyon sonrasında hastamızın sağ akciğer ana bronşuna kaçmış olan kemik parçasını kesi olmadan 10 dakikalık bir işlemle başarılı bir şekilde çıkarttık. Nefes borusuna yemek kaçma olayları nadir gözükür, ancak yaşanan vakalarda da hastalarda ciddi rahatsızlıklar meydana getirdiği gibi ölüme de sebep olabiliyor. Bizim hastamızda söz konusu rahatsızlıklar görülmemiş sadece kanlı balgamlar oluşmuş. Bu yönden bakıldığında hastamız gerçekten çok şanslıymış.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.