REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Okullar Açılıyor Çocuklarınıza Sakın Bunu Yapmayın!

Psikolog Özgül Kılıç, okulların açılması ile birlikte okul çağındaki çocukların bir takım problemler yaşadığını belirterek, çocukların sevgi ile tehdit edilmemesi gerektiğini söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Okullar Açılıyor Çocuklarınıza Sakın Bunu Yapmayın!
1.239
14 Eylül 2014 - 19:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Psikolog Özgül Kılıç, okulların açılması ile birlikte okul çağındaki çocukların bir takım problemler yaşadığını

belirterek, çocukların sevgi ile tehdit edilmemesi gerektiğini söyledi.

Çocukların anne babalarından ilk ayrılış sürelerinde fazla zorlanmamaları ve sıkboğaz edilmemeleri gerektiğini aktaran Kılıç, “Anne ve babalar çocukları bu ilk ayrılış süresinde çok fazla zorlamamaları ‘mutlaka okula gideceksin, yoksa seni sevmem’ tehdidiyle ‘seninle ilgilenmem’ gibi cümleler kurmamaları gerektiğini ve çocuğu özellikle sevgi ile tehdit etmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum” dedi.

Tatil süresinin uzun oluşunun çocukların uyum sürecini zorlaştırdığına dikkat çeken Kılıç, şunları söyledi: “Okulların açılması ile birlikte çocukların da psikolojilerinde bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Anneden ayrılma, okul kaygısı, tekrar disipline olma… En uzun tatil kullanan ülkelerden birisiyiz. 2 aylık 3 aylık bir süre içinde çocuk yeniden disipline olacak. Bununla birlikte özellikle ergenlik döneminde gençlerde de kaygı düzeyi olabilir. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Problemlerimizi çözerken daha sakin bir şekilde çözmeyi hedefleyelim. Öfkeliyken karar almayalım. Gerginken, stresliyken, konuşmayalım birbirimizle. İletişime geçeceksek bunu sakin ortamlarda sakin bir şekilde yapalım ki doğru karar vermiş olalım.”

Okul yaşının 6 yaşına indirilmesinden sonra bazı ailelerin yaşadığı problemlerden dolayı kendilerine müracaat ettiğini aktaran Kılıç, “Okul yaşının 6 yaşına indirilmesinden sonra bize sık sık müracaat eden aileler ve çocukları var. Eğitim süreci uzun ve her çocuğun olgunlaşma süreci aynı yaşta olmuyor. Çocuğu çok fazla eleştirmeyerek telkinlerde bulunalım. Okula neden gitmek istemediğini gözlemleyin. Eğitim süreci uzun bir süreç çocuğa çok fazla baskı yaparak özellikle okulun ilk başladığı günlerde korkutarak sürdürmemek gerektiğini de öğretmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.