REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

OMÜ’de Hacı Bektaş-ı Veli Anlatıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OMÜ’de Hacı Bektaş-ı Veli Anlatıldı
1.391
28 Kasım 2013 - 18:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

OMÜ Hacı Bektaş-ı Veli Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen, “Hacı Bektaş-ı Veli Düşüncesinin Evrenselliği” başlıklı panel, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtman Ersanlı yönetimindeki, Doç. Dr. Harun Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Cafer Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gül’ün konuşmacı olarak yer aldığı panele, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Panel Başkanı Prof. Dr. Ersanlı, “Bugünkü kültür düzeyine ulaşılmada son derece önemli hizmet veren kişilerden birisi de Hacı Bektaş-ı Veli’dir. Onun Anadolu’ya attığı maya oradan Balkanlara, Kafkaslara kısacası dünyaya doğru yayılmıştır. Bu haliyle verdiği mesajlara ve geliştirdiği öğretiye baktığımızda evrenselliği temel alan, İnsan merkezli bir yaklaşım içinde olduğunu görüyoruz. Bir yanda insan, bir yanda doğa. Bugün panelistlerimizin bu yaklaşımı kendi açılarından paylaşacaklar. Başarılı bir panel olmasını diliyorum.” dedi.

“Hacı Bektaş Düşünce Sisteminin Temel Dinamikleri” başlıklı konuşmasında, Doç. Dr. Harun Yıldız ise “Hacı Bektaş-ı Veli bizim kültür ve düşünce tarihimizde oldukça önem taşıyan bir isimdir. Türklerin ve Anadolu’nun İslamlaşmasında çok büyük rolü olan bir düşünürdür. Hacı Bektaş-ı Veli’nin kişilik ve düşünce yapısında Horasan coğrafyasının ciddi bir etkisi var. Horasan’da melâmet anlayışı var. Bu anlayış Hacı Bektaş-ı Veli’nin düşünce sistemine ciddi anlamda bir ağırlık koymuştur. Melâmet; özü itibariyle tasavvufi bir ilimdir. Kişinin kendi nefsini suçlayan bir anlayıştır. Hacı Bektaş-ı Veli dünyevi ihtiyaçları küçümseyen bir anlayışa sahiptir. İnsanın iyiliklerinin Allah’tan, kötülüklerin kendinden kaynaklandığı görüşü aynı anlayışa yakındır.” şeklinde konuştu.

“Kültür maddi ve manevi değerlerin bütünü olarak tanımlanabilir. Evrensellikten bahsettik. Bir olgunun evrenselliği nasıl gerçekleşeceğini tartışacağım.” diyen Yrd. Doç. Dr. Cafer Özdemir, “Hacı Bektaş-ı Veli’nin Velâyetnamesi’nde Halk Kültürünün İşlevselliği” başlıklı bir konuşma yaptı. Özdemir, “Evrenseli yakalamak için önce yereli ve yöreyi bilmek gerekir. İnsanın içinde yaşadığı çevresini bilmesi gerekir. Bizler ne kadar yereli ve yöreseli bilirsek, fikirlerimizi ne kadar bunlar üzerine bina edersek o kadar anlaşılmış oluruz. Velâyetname baştan sona menkıbeler kitabıdır. Tasavvufta keramet hoş karşılanmaz ama velâyetname kerametlerden oluşmaktadır. Hacı Bektaş-ı Veli’nin Anadolu coğrafyasının Türkleştiği bir dönemde kendisini topluluklara kabul ettirme anlamında keramet göstermesinin bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Hacı Bektaş-ı Velinin Eğitimci Kişiliği” başlıklı konuşmasında, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gül de şunları söyledi: “Hacı Bektaş bir halk eğitimcisidir diyebiliriz. Özellikle orta çağda örgün eğitim kurumlarının oluşmadığı dönemlerde tekkelerde eğitim verildiğini görüyoruz. Hacı Bektaş binlerce kişiyi fikirleriyle etkilemiştir. Balkanlarda bile izlerini görebiliriz. Görüşlerini yansıtan 6-7 eserinden bahsedilebilir. Ben Makalat’tan bahsetmek istiyorum. Hacı Ahmet Yesevi’nin eseriyle bazı yönlerinin örtüştüğünü söyleyebiliriz. Makalat’a baktığımızda Hacı Bektaş’ın çok iyi Kuran bildiğini görüyoruz. Makalat’ta bir kısım görüşlerini ayetlerle belirtmiştir. Bulunmuş olduğu coğrafyanın insanlarını dikkate alarak onlara nasıl hitap edeceğini çok iyi bilmiştir. Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna da zemin hazırladığını söyleyebiliriz.”

Panel, müzik dinletisinin ardından plaket töreniyle sona erdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.