REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

OMV Doğalgaz Çevrim Santralinin Son Durumu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OMV Doğalgaz Çevrim Santralinin Son Durumu
2.495
09 Ekim 2013 - 17:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Temiz Ünye Çevre Platformu(TÜÇEP) Sözcüsü Mehmet Şensoy, Terme ilçesine Avusturya enerji devi OMV firması tarafından inşa edilen doğalgaz çevrim santralinin faaliyete geçtiğini belirterek “Açtığımız davada firmanın lisansı iptal edildi. Bakanlar Kurulu kararı ile yeni lisans verdiler. Ona da dava açma hazırlığındayız.” dedi.

Mehmet Şensoy, Terme’nin Kozluk mevkine Avusturya enerji devi OMV firması tarafından yapılan doğalgaz çevrim santrali ile ilgili sürdürdükleri hukuksal mücadele hakkında bilgi verdi. Daha önce TÜÇEP tarafından açılan davada söz konusu santral arazisinin tarım arazisi olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararının verildiğini hatırlatan Şensoy, “Geçtiğimiz aylarda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından, geçici 14`üncü madde çerçevesinde, daha önce iptal edilmiş bazı elektrik üretim lisanslarına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan görüş istedi. OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali içinde görüş talep eden EPDK, Bakanlık`dan gelen ve projenin ‘geri dönülemez bir noktaya geldiği ve kamu yararına olduğu’ yönündeki görüşü alarak, iptal edilen lisansını 4 Haziran 2013 tarihinden geçerli olmak üzere geri verdi. Açıkçası Bakanlar Kurulu kararı ile firmaya iptal edilen enerji lisansını tekrar verdiler.” şeklinde konuştu.

“YALNIZ KALDIK”

Sürdükleri hukuksal mücadelede yalnız kaldıklarını vurgulayan TÜÇEP Sözcüsü Mehmet Şensoy, “Şuanda OMV firması yeni enerji üretim lisansını alarak faaliyetine başladı. Doğalgaz çevrim santrali faal olarak elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Biz EPDK’ya firmanın durumunun ne olduğunu soran bir metin gönderdik. Tarafımıza bilgi edinme yasası çerçevesinde gelecek cevap ile OMV’nin verilen enerji üretim lisansına tekrar dava açacağız. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin desteğini almayı planlıyoruz. Çünkü sürdürdüğümüz fiziksel ve hukuksal mücadelede çok yalnız kaldık.” diye konuştu.

TÜÇEP Sözcüsü Mehmet Şensoy, Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul hakkında açtıkları davada savcılığın takipsizlik kararı verdiğini sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.