REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Osman Genç, yeni projesi Şehr-i Samsun’u anlattı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Osman Genç, yeni projesi Şehr-i Samsun’u anlattı
4.374
12 Ekim 2013 - 18:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun’un yeni merkezi olacak olan Şehr-i Samsun’un, şehre 21. yüzyılı yaşatacak bir proje olduğunu söyledi. Genç, Şehr-i Samsun’un uygulanması ve ilçelerin de merkeze bağlanması halinde Samsun’un 50 yıl ileriye gideceğine işaret etti.

Yerel bir televizyon programına konuk olan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, vizyoner projeler arasında yer alan Şehr-i Samsun’u anlattı. İnsan merkezli bir şehir inşa etmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Genç, 100 dönümlük meydan, şehrin içerisine kadar giden bir kanal, ticaret ofisleri, finans merkezleri, Samsun’un 21. yüzyıldaki simgesi, tiyatro ve kongre salonu, rezidanslar, alışveriş merkezleri, Büyükşehir Belediye Binası, 10 bin kişilik cami, kütüphane, müze gibi bir çok büyük projeyi kapsayan Şehr-i Samsun’un, hem şehirde işsizliği önleyecek hem de şehri 50 yıl ileriye götürecek dev bir proje olduğunu söyledi.

PROJE 2023’Ü YAKALATACAK
Eski Sanayi, Gülsan Sanayi, stadyum ve Doğu Park’ı içine alan toplam bin 150 dönüm alan üzerinde gerçekleşecek olan Şehr-i Samsun’un bölgeye katacağı değer nedeniyle uygulanabilir bir proje olduğunu vurgulayan Genç, “21. yüzyılda artık şehirler yarışıyor. Şehirlere yön verecek olan ise yerel yönetimlerdir. 2023 hedefimiz doğrultusunda bize göre Samsun, Anadolu’nun bütün illerinin ticaret odalarının ofislerinin bulunacağı, tarihi dokusu korunmuş, tarihle bugünün yarına birlikte taşındığı, büyük yatırımcıların tercih ettiği, bütün ilçelerinin eşit oranda geliştiği, uluslararası marka bir şehir ve yeniden Anadolu’nun ticaret başkenti olmalıdır. Şehr-i Samsun, bu şehirde işsizlik sorununu da ortadan kaldıracak bir projedir” dedi.

100 DÖNÜMLÜK MEYDAN
Bir şehrin taş, toprak, çimento ile meydana gelmediğini, ona insanın da katılması gerektiğini ifade eden Başkan Genç, “Bize göre şehirlerin de ruhu vardır ve meydanlar o şehrin gerçek kimliğini yansıtır. Bunun için Şehr-i Samsun’da 21. yüzyıla yakışır şekilde 2,5 milyon kişi kapasiteli 100 dönümlük bir meydan planladık. Dünyada içerisinde kanal olan şehirler ön plana çıkıyor. Mert Irmağı’ndan meydana kadar 80 metre genişliğinde üzerinde gondollarla gezilerin yapılabileceği bir kanal olacak. Böylece deniz havası şehrin içerisinde de hissedilecek. Tıpkı Petersbug’daki gibi Samsun içerisinde kanal olan gözde bir şehir olacaktır. Meydanın hemen yanında ise normal vakitlerde bin 500 kişi kapasiteli, cenaze ve bayram gibi durumlarda ise kapasitesi 10 bin kişiye çıkan bir cami, meydanın diğer bir yanında ise yeşilin içerisinde en az 75 bin metrekare büyüklüğünde Samsun’a yakışır bir Büyükşehir Belediye Binası olacak. Yine burada Anadolu illerine ait ticaret ofisleri, finans merkezleri yer alacak. Böylece tıpkı geçmişimizde olduğu gibi şehir meydan, idari yönetim binası ve ibadethane ve ticarethanelerin etrafında gelişecek ve büyüyecek” diye konuştu.

21. YÜZYILDA SAMSUN’UN SİMGESİ
Şehr-i Samsun’un çok geniş kapsamlı bir proje olduğunu dile getiren Genç, “Burada 21. yüzyılda Samsun’un simgesi olacak 330 metrelik bir kule, kulenin üzerinde ise restoran olacak. İnsanlarımız deniz ve şehir manzarası eşliğinde şehrin keyfine varacak. 3 bin 500 kişilik tiyatro ve kongre binası, bu binanın içerisinde ayrıca 2 bin, 2 bin 500 kişilik sergi ve toplantı salonları bulunacak. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi, bilim müzesi, Anadolu’nun ticaret ve sanayi odalarının ofislerinin yer alacağı Ticaret ve Sanayi Odası binası olacaktır. Doğu Park kısmı ise bütün spor dallarının yapılabildiği bir alan olarak düzenlenecek. Şehri Samsun, yeşili bol, binası az olan bir projedir. Ülkemizde dünyadaki yaşanabilir şehirler sıralamasında ilk 10’a giren bir şehir yok. Bu proje Samsun’u ilk 10’a sokacaktır” şeklinde konuştu.

‘İLÇELER MERKEZE BAĞLANMALIDIR’
Şehirlerin ortak akılla birlikte yönetilmesi gerektiğini belirten Başkan Genç, şunları söyledi: “Biz projeyi şehrimizin geleceği için hazırladık. Bu bir projedir ve uygulamadan önce tüm kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve halkımızla birlikte tartışıldıktan sonra son şekli verilecektir. Biz şehrimizin birlikte yönetimle geleceğe taşınacağına inanıyoruz. Eğer gelecekte görmek istediğimiz, hayal ettiğimiz Samsun’un merkezini şimdiden planlamazsak, ilçelere de bir şey yapmamız veya geliştirmemiz mümkün değil. Şehr-i Samsun’u uyguladıktan sonra ilçelerimiz mutlaka şehrin merkezine bağlanmalıdır. İlçeleriyle ulaşımı kopuk bir şehir düşünülemez.” İfadelerini kullandı.

sehr-i-samsun-1

sehr-i-samsun-2

sehr-i-samsun-3

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.