Osmanlı Ve Cumhuriyet Dönemine Ait 200 Eser Görücüye Çıktı

İkadım Belediyesi, “Dünya Kitap Günü” etkinlikleri kapsamında, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait 200 eseri görücüye çıkardı. Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi Sergi Salonu’nda, İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından açılan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait 200 eserin sergilendiği etkinliğe İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu ve çok […]

Osmanlı Ve Cumhuriyet Dönemine Ait 200 Eser Görücüye Çıktı
Haber Tarihi: 28 Nisan 2014


İkadım Belediyesi, “Dünya Kitap Günü” etkinlikleri kapsamında, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait 200 eseri görücüye çıkardı.

Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi Sergi Salonu’nda, İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından açılan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait 200 eserin sergilendiği etkinliğe İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. 6 gün boyunca halka ücretsiz olarak açık kalacak serginin açılış kurdelesini İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ile İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu birlikte kesti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler, 1800 ve 1900’lü yıllarda basılmış tarih, edebiyat, fıkıh, gazete ve dergilerin yanı sıra o döneme ait güncel olayların konu edildiği eserlerle, 1800’lü yıllarda Osmanlı döneminde çıkartılan çocuk hikaye kitaplarının fotoblok baskısının yer aldığı sergiyi gezdi.

Etkinlikte bir konuşma yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, kitabın insanın yetişmesi ve kültürel birikiminin artmasında önemli bir temel taşı olduğunu söyledi. Kitabın ruhun gıdası olduğunu belirten Başkan Erdoğan Tok, “Dünya Kitap Günü dolayısıyla Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait, paha biçilemeyecek kıymette olan tarihi kaynak eserlerimizi gün yüzüne çıkarttık. Yemek, içmek nasıl bedenimizin ihtiyacı ise, okumak da ruhumuzun vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Hayata bakışımızı, ruhumuzu, düşüncelerimizi, fikirlerimizi geliştirmek için mutlaka kitaplara ihtiyacımız vardır. Kitap, hiç şüphesiz fertlerin ve milletlerin hayatın değiştiren, yenileştiren ve ilerlemelerini sağlayan en önemli vasıtalardan biridir. Bizi maddi ve manevi yönden üstün kılan bilgiler, kitap sayfaları arasındadır. Yüce Allah’ın Peygamberimize ilk emri de ‘Oku!’ dur. Her bilgi okumakla öğrenilmektedir. Okumak ve çocuk ve gençlerimizi okumaya alıştırmak, en büyük görevlerimizdendir. Çünkü medeni dünya, bilgi ve teknik üzerine kurulmuştur. Kalkınmak, sağlam kişiliğe sahip olmak, düşünce ve hayalleri geliştirmek ancak kitap okumakla mümkündür. Bugün, tarihi bir vesika niteliğinde olan yaklaşık 200’e yakın kitaptan oluşan sergimizde 1800 ile 1900’lü yıllarda yayımlanmış birçok eser bulunmaktadır. Tarih, edebiyat, fıkıh kitaplarının yanı sıra o dönemde günlük, haftalık ve aylık olmak üzere çıkartılan gazete ve dergiler, 18. yüzyıla ait önemli olayların anlatıldığı kıymetli eserler, Osmanlı çocuk hikayeleri ve masalları bu sergimizde yerini almıştır. Bu vesileyle geçmişle gelecek arasında köprü” dedi.

Sergi 6 gün açık kalacak.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...