Otelciler Samsun’da buluştu: Değişime ayak uydurmalıyız!..

Samsun’da Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği(KATİD) ile Sheraton Grand Hotel iş birliğinde gerçekleştirilen ‘online satış ve gelir yönetimi’ eğitimi, bölge otellerin yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Otelciler Samsun’da buluştu: Değişime ayak uydurmalıyız!..
Haber Tarihi: 5 Eylül 2016


ODA SATIŞLARINA İNTERNET ETKİSİ

Sheraton Grand Hotel’de gerçekleştirilen eğitime çevre illerden 65 yönetici katıldı. Sheraton Grand Hotel Samsun Genel Müdürü Savaş Türkay, “Yanlış stratejiler ve plansız satış politikaları ile yapılan satışlar, hem tesislere hem çevre otellere zarar veriyor” dedi. Oda satışlarının her geçen gün internet üzerinden arttığına dikkat çeken Türkay, “Satış kanallarını doğru yönetmek gelirlerin artışında önemli bir rol oynuyor” diye konuştu.

otel1

-KATİD Başkanı Murat Toktaş, Sheraton Grand Hotel Samsun Genel Müdürü Savaş Türkay’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi sundu.

‘DEĞİŞİME AYAK UYDURMALIYIZ’

KATİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş ise, “Hızla değişen pazara ve satış trendlerine ayak uydurmamız bizlerin ayakta kalıp kalmayacağını direkt etkilemektedir. Biz de dernek olarak bölge otelcilerimizin hem kişisel hem de tesis anlamında rekabet gücünü artıracak eğitim çalışmalarına deva edeceğiz” dedi.

otel2_1

GELİR YÖNETİMİNİN ÖNEMİ…

‘Gelir Yönetimi’nin önemine dikkat çeken Toktaş, “Otelcilerin malı sigara gibi, benzin gibi değil. Bir otel odası 140 lira iken 170 lira da olabilir. Şehir dolu iken 140 lira olan bir odayı 110 liraya satmanız doğru değil. Ya da şehir boşken de odanın fiyatını 150 liraya çıkartamazsınız. Biz buna ticarette gelir yönetimi diyoruz. Özellikle gelir yönetimini yapmaya tesisler şuan olduğu gibi ileride daha fazla zarar görecektir” diye konuştu.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...