REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Oy Kullanamayacaklar, Çünkü ‘ölü’ Görünüyorlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Oy Kullanamayacaklar, Çünkü ‘ölü’ Görünüyorlar
1.086
30 Mart 2014 - 4:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmirli Demir ailesi, yerel seçimlerde oy kullanamayacaklarının şokunu yaşıyor.74 yaşındaki Mehmet Salih Demir ve aile bireyleri taziye ziyareti dönüşünde muhtarlıkta ‘ölü’ olduklarını öğrendi. Yapılan yanlışlık nedeniyle seçimlere bir gün kala oy kullanamayacaklarını da öğrenen Mehmet Salih Demir konuyu yargıya taşıdığını belirterek, “Siyasiler ‘bir oy bir oydur’ diyor ama bari ölüm kağıdımı alayım da bir kabristan yapayım kendime” dedi.

Yurt genelinde yapılacak olan yerel seçimlerde İzmirli 7 kişilik Demir ailesi oy kullanamayacaklarının şokuyla karşı karşıya kaldı. Seçim mitinglerinde siyasi liderlerin ‘bir oy bir oydur’ sözleri ile vatandaşlara sandığı işaret eden çağrıları İzmir’de Demir ailesi için yetersiz kaldı. İddiaya göre, İzmir’in Bayraklı ilçesinde ikamet eden Mehmet Salih Demir yaklaşık 20 gün önce Batman’da bir yakınının taziye ziyaretine gitti. İzmir’e döndükten sonra seçmen kağıtlarının gelmediğini belirten Demir, kendisi ve ailesinin başına gelenleri şu sözlerle özetledi: “1981 yılından beri burada oturuyoruz. Hiçbir zaman ev değiştirmedim. Adresim aynıdır. Bu yıl seçmen kağıdım gelmedi. Geçen yerel ve genel seçimlerde yine oy kullanmıştım. Bu yıl iki seçmen kağıdı geldi. Karışıklık olmuştur diye muhtarlığa gittim. Bilgisayara bakarak kayıtlarda ben ve bir oğlumun ‘ölü’ olduğu söylendi. Daha sonra nüfus müdürlüğüne gittim. Orada yapılan işlemlerde ‘sağ’ olduğumuz ortaya çıktı. Ancak ben muhtarlıkta ölü göründüğümüzü söyledim. Daha sonra savcılığa suç duyurusunda bulundum. Savcı beye dilekçemi ilettikten sonra savcı bey il seçim kurulunu aradı ve oy kullanamayacağım bana belirtildi.”

“KENDİME KABRİSTAN YAPMAK İSTEDİM”

Yaşadığı mağduriyetten dolayı hiçbir kurumu ya da kişiyi sorumlu tutmadığını ancak yapılan yanlışlığın düzeltilmesi amacıyla hak arayışına girdiğini aktaran Mehmet Salih Demir, şöyle konuştu: “Ben 74 yaşındayım. 9 çocuğum var. Bir araba dolusu da torunum var. Ben kimseyi suçlamıyorum ama bu durumun da düzeltilmesini istiyorum. Bana ‘ölüsün’ denildiği zaman ben şaşırdım ben ‘sağım’ dedim. Evdekilere durumu anlattığımızda millet şaşırdı. Mahalleliye ‘ben ölmüşüm siz taziyeme de gelmediniz? Bari ölüm kağıdımı alayım da bir kabristan yapayım kendime’ dedim.”

“16 OY 11’E DÜŞTÜ”

Mehmet Salih Demir’in oğlu Arif Demir de söz konusu adreslerinde 16 oy kullanılacağını ancak yaşanan mağduriyetten dolayı 11 oy kullanılacağını ifade ederek, “Bu evden 16 oy çıkacaktı ama şimdi 11 oy çıkacak. Enteresan bir durum var ki sadece muhtarlıkta ölü görünüyoruz. Bu yıl oy kullanamamak bizim için üzücü bir durum. 34 yıldır aynı mahalledeyiz. Biz şimdi oy kullanamadan taleplerimizi kime anlatacağız?” diye konuştu.

Amcasının başına gelenlerin zaman zaman Türkiye’de yaşanabilecek olaylar olduğunu dile getiren yeğen Ali Üstündağ ise, “7 kişilik ailede ikisinin seçmen kağıdı çıkıyor. Beş kişinin seçmen kağıdı mevcut değil. Beş tanesinin içinde de iki kişi ölü görünüyor. Biz zaman zaman televizyonlardan duyuyoruz seçimler yaklaştığında bu tür oyunlar oynanıyor. Bir oy bir oydur. Ama yapacak bir şey yok neticede oy kullanamayacaklar. Şimdi Zübeyde Demir. Yasemin Demir, Beyaz Demir’in seçmen kağıtları mevcut değil. Kayıtlarda Mehmet Salih Demir ile oğlu Cemil Demir ölü olarak görünüyor” diye kaydetti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.