REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Pirinçte Rekabet Kızışıyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pirinçte Rekabet Kızışıyor
1.217
26 Eylül 2013 - 3:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun’un Alaçam ilçesi Gökçeboğaz köyünde Çeltikte Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü düzenlendi. Etkinlikte Buğday ve Mısır’dan sonra Çeltik ve pirinç üretiminin, insanoğlunun beslenmesinde giderek artan stratejik önemi vurgulandı. Çalışmada ‘Osmancık 97’ çeşidine karşı rekabet üstünlüğü gösterecek daha yüksek verimli çeşitlerin bu çalışmalarla ortaya konulduğu kaydedildi.

Çeltikte Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü’ne Alaçam Kaymakamı Saadettin Doğan, Yakakent Belediye Başkanı Burhan Bayraktar, Gıda, Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, İl Müdür Yardımcısı Nail Kırmacı, şube ve ilçe müdürleri, teknik elemanlar, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda üretici katıldı.

1988 yılında 262 bin 500 dekar olan Türkiye çeltik ekim alanlarının, 2012 yılında 880 bin dekara çıktığı belirtilerek, çeltik ekim alanlarının yaklaşık 3,5 kat arttığı kaydedildi. Samsun’da ise 2001 yılında 64 bin 375 dekar olan çeltik arazisinin 2012 yılında 154 bin 201 dekara ulaştığı açıklandı. Verilere göre Samsun çeltik ekim alanlarında da yüzde 140 oranında artış sağlandığı belirtildi.

Terme ve Çarşamba ilçelerinde de yürütülen çalışma kapsamında araştırma kuruluşlarınca bölge için önerilen ve yeni geliştirilen Bafra Yıldızı, Mevlütbey ve Gala çeşitlerinin Osmancık 97 çeşidiyle karşılaştırıldığı ifade edildi. Son 16 yıldır Türkiye çeltik tarımında önemli yer tutan ‘Osmancık 97’ çeşidine karşı rekabet üstünlüğü gösterecek daha yüksek verimli çeşitlerin bu çalışmalarla ortaya konulduğu kaydedildi.

Çiftçilerimizin çeltikteki beklentilerini karşılamada bilimsel çalışmaların önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Türkiye’de ve Samsun’da çeltikte önemli ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı. Müdür Güven şunları söyledi: “Çeltik tarımında modern yöntemlerin kullanılması, adaptasyon kabiliyeti ve verimi yüksek çeşitlerin ekilmesi, tarımsal örgütlenme bilincinin artması ve çeltik sanayinin gelişmesiyle birlikte, ekiliş alanlarında ve verimde kayda değer artışlar yaşandı. Daha yüksek verimli çeltik çeşitlerinin bölge tarımına kazandırılması amacıyla, araştırma kuruluşlarınca geliştirilen ve bölge için önerilen çeşitlerin bu tür çalışmalarla çiftçilerimizin ve sektörle alakalı tüm kesimlerin beğenisine sunuldu. Alaçam’da arazi toplulaştırma çalışmalarının sonuçlandırılması akabinde, çeltik tarımının daha büyük parsellerde yapılacak olması nedeniyle, üretimin daha karlı ve ekonomik hale gelecek. Çalışmalardan elde edilecek neticeler Samsun ve ülke tarımı adına hayırlara vesile olacak.“

 

CİHAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.