REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

“Protokol Camii” yerinde uzlaşma sağlanamıyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Protokol Camii” yerinde uzlaşma sağlanamıyor
1.632
10 Eylül 2013 - 2:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun’un Atakum ilçesine yapılması planlanan protokol cami ile ilgili itirazların görüşüldüğü Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında konuşan Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, “Bu cami söz konusu bölgede trafik sıkışıklığına neden olacak. Bugün İstanbul’un durumu ortada. Olimpiyatlarda trafik nedeni ile İstanbul’a verilmedi. Ben olsam İstanbul’un bu hali ile halı saha turnuvası bile vermem.” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci ortak komisyon toplantısı, AK Parti Meclis üyesi Turan Çakır’ın meclis başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak, Samsun’un Atakum ilçesinde yer alan Tarım Anadolu Meslek Lisesi yerleşkesi içerisine, toplamda 30 bin metrekare alan üzerine yapılması planlanan 15 bin kişilik protokol cami projesine vatandaşların ve Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanlığı’nın yaptığı itirazlar görüşüldü.

İtiraz teklifleri ile ilgili söz alan Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, olimpiyatların dünya tarihinde üçüncü kez Japonya’ya verildiğini söyledi. Olimpiyatları Türkiye’nin alamamasının İstanbul’da yaşanan trafik sıkıntısına bağlayan Tekin, “Olimpiyatları kaçırmamızın sebebi ne Türklüktür ne Müslümanlıktır, ne başka bir sebeptir. Olimpiyatları kaçırmamızın sebebi İstanbul trafiğinin içinden çıkılmaz olmasıydı. Tokyo Belediye Başkanı ‘İstanbul’da bir uçtan bir uca gitmek için 16 dakika değil, 160 dakika gerekiyor’ diye açıklama yaptı. Tabi bu işin içerisinde siyasi oyunlar da vardır. Elimde olsa İstanbul’daki trafik sıkışıklığı nedeniyle olimpiyatı bırakın, halı saha turnuvasının düzenlenmesini bile vermem.” dedi.

protokoli

Daha sonra konuşan Atakum Belediye Başkanı Metin Burma ise söz konusu projenin hayata geçirileceği noktadan günde 65 bin araç geçişi yapıldığını söyledi. Samsun nüfusunun gelecekte 2 milyon olacağını belirten Başkan Burma, “Atakum ilçesindeki imar planları 900 bin nüfus olacağı yönünde planlandı. Emniyet Müdürlüğü, protokol cami, SGK binası sahil kenarına yapılacak. Camilerimiz kutsal yerlerimiz yapılmasına karşı değiliz, seçilen yere karşıyız. Yer olarak eski havaalanı önerdim. Bu konuda mesafe alamıyoruz galiba. Herkes gelip geçici. Burası çocuklarımıza ve neslimize kalacak yerlerdir. Sıkıntıya sokmayalım. Çağdaş kentleşmenin önünde birçok engel var. Ürettiğimiz kentlerde birçok kara delikler oluşuyor ve kamunun kaynaklarını buralara aktarıyoruz. Orası çıkmaza girecek bizden sonra gelenler, bu çıkmazı nasıl aşacağız diye kaynak aktaracaklar. Diğer taraftan bu kararın arkasında kimler olduğu kamuoyuna açıklanmalıdır.” diye konuştu.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş da protokol cami yerinin bir kez daha tartışılmasından yana olduğunu belirterek, projenin hayata geçirilmesi halinde söz konusu bölgedeki trafiğin iki katına çıkacağını söyledi ve eski havaalanı yerleşkesini adres gösterdi.

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan itiraz teklifi reddedildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.