REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sağlıksız kırtasiye malzemelerine dikkat!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sağlıksız kırtasiye malzemelerine dikkat!
1.223
19 Eylül 2013 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Okulların açılmasıyla birlikte büyük bir hareketlilik yaşanan okul araç ve gereçleri sektöründe yapılan denetimler sonucunda sağlıksız ürünlerin de piyasada satıldığının tespit edilmesi marka kırtasiyelere olan ilgiyi arttırdı.

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında bu yıl kırtasiye, okul önlüğü ve ayakkabı gibi okul çağındaki çocukların kullandığı toplam 26 bin ürünün denetleyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 102 farklı marka ve modelden numune aldı. Analiz sonuçlarına göre 37 markanın numunelerinin güvensiz bulunduğunu bildirdi. Okulların başlamasıyla birlikte ailelerde okul telaşı haftalar öncesinde başladı ve halen devam ediyor. Alışverişi için çarşı, pazar ve mağazalarda dolaşarak en iyi ürünü ucuza almak isteyen aileler bakanlığın yaptığı denetim sonrası birçok ürünün sağlıksız çıktığını açıklanması üzerine tedirgin oldu. Çocuklarının sağlıklı ürün kullanmasını isteyen aileler ise soluğu bilindik mağazalarda aldı. Bu firmalardan bir tanesi olan 7 ülkede 165 şubesi ile Türkiye’nin uluslararası tek kitap kırtasiye teknoloji mağazaları zinciri NT, her yıl olduğu gibi bu yıl da okul alışverişi konusunda ailelerin hem içini hem de bütçesini rahatlatmaya devam ediyor.

‘SOLVENT İÇEREN ÜRÜNLER SATMIYORUZ’
Okula yeni başlayacak öğrenci için ihtiyaç duyulan kaliteli, sağlıklı, güvenilir ve ekonomik kırtasiye malzemeleri 60 liradan başlayan fiyatlarla alınabildiğini kaydeden NT Samsun Mağaza Yöneticisi Osman Kalkan, kırtasiye ürünleri fiyat araştırma sonucuna göre, 60 kırtasiye ürününün sepet tutarı bazındaki kaliteli ürünleri en uygun fiyata sahip olan NT’nin, bu yıl da en uygun fiyatları sunduğunu söyledi. NT’nin okul alışverişinde sağlıklı ve kaliteli olan her marka ve çeşit ürünlerin bulabildiğini, bu nedenle de okul alışverişinin buluşma noktası olduğunu hatırlatan Kalkan, “Bu yıl okul sezonu öncesinde tüm yapıştırıcı ve düzeltici ürün gruplarının solventli ürünlere karşı tarandı. Solvent içeren ürünlerde herhangi bir satış yasağı bulunmamasına rağmen çocuk sağlığı konusundaki hassasiyetimiz nedeniyle satıştan kaldırdık. Türkiye’de yaklaşık 5 milyar lira hacmindeki kırtasiye pazarının yüzde 70’inin ithal, yüzde 30’unun yerli ürünlerden oluşmakta. Özellikle ithal edilen ürünlerin gerekli kontroller yapılmaması halinde gelişim çağındaki çocuklarımıza çok önemli tehditler oluşturabileceği düşüncesiyle testlerden geçmeyen, zararlı kimyasal maddeler içeren ve uluslararası standartlara uygun olmayan kırtasiye malzemelerini satmıyoruz. Bu tür malzemeler özellikle gelişme çağındaki çocuklar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle önlemleri daha da artırdık.” dedi.

SAĞLIKSIZ ÜRÜN ALMAYIN!
Türkiye’de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ürünün sağlığa zararlı maddeler içermediğini üretici ya da ithalatçının ispat etmesi gerektiğini ancak yapılan denetimlerde bazılarının buna rağmen piyasada var olduğunu belirten Osman Kalkan, “Bakanlık onaylı SGS ve Türkak yetkili laboratuvar olarak en ince ayrıntısına kadar ürünü inceliyor. Testlere tabi tutuyor. Testlerden geçmeyen ürünlerin satışa sunulması yasaklanıyor. Ancak, denetimlerden kaçan sağlıksız ürünler birçok yerde karşımıza çıkıyor. Sektörün en önemli oyuncusu olan NT ise, her zaman ki gibi sağlıklı ürün tedariki ve satışı hassasiyetini sürdürmeye devam ediyor. CE Belgesi, İSO Belgesi gibi kalite belgelerine sahip olan ve gerekli laboratuvar testlerinden geçerek Sağlık Bakanlığı onaylı olan ürünleri raflarına koyuyor.” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.