SAMDOB “Hürrem Sultan”ı sahneleyecek

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), ilk prömiyeri 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle gerçekleştirilen ilk büyük Türk bale eseri Hurrem Sultan’ı 29 Nisan Dünya Dans Günü’nde sanatseverlerle buluşturacak.

SAMDOB “Hürrem Sultan”ı sahneleyecek
Haber Tarihi: 27 Nisan 2016


Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a duyduğu aşkı ve kendi oğullarını iktidara getirmek isteyen Hürrem’in hikayesini konu alan “Hürrem Sultan Balesi”, Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci tarafından sahneye konuldu.

aaa

Orkestra şefliği Murat Kodallı tarafından yapılan eserin dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ’a, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait.

Hurrem Sultan’ı Ana Gorgiashvili ve Nazmiye Kıratlı Khozashvili, Kanuni Sultan Süleyman’ı David Khozashvili, Emre Örgüt ve Boğaçhan Bozcaada, Gülbahar’ı ise Ilgaz Erdağ, Merve Gürer ve Arzu Kaya dönüşümlü sahneye koyacak.

Üç büyük ustaya ithaf edilecek

Eserin Dünya Dans Günü’ndeki temsili, opera ve bale camiasının hayatta olmayan üç büyük ustası besteci Nevit Kodallı, Hurrem Sultan’ın yazarı Oytun Turfanda ve dekor ve kostüm tasarımına imza atan Osman Şengezer’e ithaf edilecek.

Türkiye’nin ilk baleti Engin Akaoğlu’nun da oğlu olan Başkareograf Murat Akaoğlu, Dünya Dans Günü’nde perdelerini açmaktan gurur duyduklarını söyledi.

“Hurrem Sultan” balesi 29 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’de sahnelenecek.

Hurrem Sultan Balesi, Eskişehir Opera ve Bale Günleri kapsamında 6 Mayıs’ta Eskişehir’de, Mardin Opera ve Bale Günleri kapsamında 20 Mayıs’ta Mardin’de sahnelenecek.

Haber Etiketleri: , , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...