REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun Final Okulları’nda Dr. Yavuz Dizdar ile Beslenmenin ABC’si

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun Final Okulları’nda Dr. Yavuz Dizdar ile Beslenmenin ABC’si
2.561
08 Ocak 2014 - 10:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Uzmanı Dr.Yavuz Dizdar Samsun Final Okulları öğrencileriyle buluştu. Sohbet havasında geçen etkinlikte lise öğrencilerine “Uygarlık sizce nedir?” ;ortaokul öğrencilerine ise “Hamburger sever misiniz?” sorusunu yönelterek sunumuna başladı.

Kanser Hastalığı Neden Artıyor?
Dünyada kanser hastalığının arttığına dikkat çeken Dizdar :”Önceden kanserin adını bilmiyorduk;şimdi ise neredeyse tanıdığımız insanlardan biri kanser oluyor.”diyerek bu hastalığa karşı uyanık olmamız gerektiğini vurguladı. Buna örnek olarak bir arkadaşının kızının birinci olarak okul kazandığını fakat hastalandıktan sonra eğitim hayatının sonlandığını söyledi. Basit gibi görünen çoğu şeyin aslında insan hayatında çok önemli değişikliklere yol açabileceğini vurguladı.

Beslenmenin kanser gelişimindeki rolünü anlatırken dünyada yapılan araştırmaları da slaytlarla öğrencilere aktararak  onların daha da bilinçlenmesini sağlayıp etkin bir öğrenme ortamına aracı oldu.

Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerin Etkisi 
Son yıllarda hiç görülmeyen hastalıkların arttığını ifade eden Dizdar, ilaç firmalarının da bu hastalıklar daha ortaya çıkmadan ilacını nasıl hazır ettiğini çok ilginç bulduğunu söyledi. Genetiği değiştirilmiş gıdalarla artık ne mısırdan ne de tavuktan tat alındığını söyleyerek yiyecekler konusunda öğrencilerin anne ve babalarını uyarmalarını istedi.

Hazır Süt ve Yoğurttan Uzak Durun
Hazır alınan süt ve yoğurdun aylarca bozulmadan kalabildiğine dikkat çekerek bunun ancak katkı maddeleriyle mümkün olabildiğini;organik olan süt ve yoğurdun birkaç günde bozulduğunu açıkladı. Çocukların çok sevdiği ‘ketçap’a da sözü getiren Dizdar birkaç gün bekletildiğinde bu gıda maddesinin muslukta conta olarak kullanılabileceğinin altını çizdi. Ayrıca marketlerden alınan tavukların çok kısa bir sürede piştiğini; katkısız olan köy tavuklarının ise saatlerce ocakta pişirilmeye çalışıldığını söyledi. Eğer imkan olursa herkesin köy tavuğu alması gerekliliğini ifade etti.

Bir şeyin kaliteli olması için ona emek verilmesi gerektiğini söyleyen Dizdar son olarak gazlı içecekler ve enerji içecekleri konusunda uyanık olunmasını isteyerek alkışlarla sunumunu sonlandırırken Samsun Final Okulları Genel Müdürü Cengiz Karaca da Dr. Yavuz Dizdar’a çağımızın hastalığı kanser hakkında ve gıdalarımız ile ilgili böylesine akıcı ve açıklayıcı sunumundan dolayı teşekkür ederek plaket verdi.

beslenmenin-abcsi-1

beslenmenin-abcsi-2

beslenmenin-abcsi-3

beslenmenin-abcsi-4

beslenmenin-abcsi-5

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.