REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun’a Yeni 10 Tane Fabrika Kurulacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun’a Yeni 10 Tane Fabrika Kurulacak
2.676
05 Ekim 2013 - 17:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge) programından yararlanmak bir araya gelen Samsun’da imalat yapan mobilyacılar, kümelenme projesinde sona yaklaştı. 1.5 milyon dolar bütçeli Samsun Mobilyacılar Sitesi Projesi için gerekli finansmanın yüzde 75 desteğini Ekonomi Bakanlığı’ndan alacak mobilyacılar, bakanlığa resmi başvuru yapma aşamasına geldi. Kent ekonomisine büyük katkı sağlayacak proje kapsamında mobilya ve ağaç işlerinde bölgenin en büyük imalat konsepti kurulacak. Bu kapsamda 10 fabrika kurmayı planlayan mobilya imalatçıları, projenin hayata geçmesi için uygun arazi talep ediyor. Mobilyacılar, arazi konusunda da yerel yönetimlerden destek bekliyor.

Mobilya imalatında Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin merkezi Samsun’da ihracat için bir araya gelerek kümelenme projesi üzerinde çalışan mobilya imalatçıları, mobilya mağazası Decofree’de bir araya geldi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Meclis Başkanı ve Durabay Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, meclis üyesi Yusuf Değerli ile ihracatçı ve imalatçı çok sayıda iş adamının katıldığı toplantıda Ur-Ge Projesi’nde gelinen son durum, uluslararası mobilya fuarı ve mobilya imalatı organize sanayi bölgesi projesiyle ilgili bilgi verildi.

Kümelenme projesini yürüten STSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Ur-Ge Projesi’nin tamamlanarak Ekonomi Bakanlığı’na resmi başvuru yapılma aşamasına geldiğini açıkladı. Projeden tüm mobilya sektörünün tüm unsurlarının yararlanmasını istediklerini ifade eden Durmuşoğlu, “Projeden faydalanabilmek için şahsi firmaların şirketleşmesi ve odaya kayıt olması gerekiyor. Bu projeden 20 kişinin yararlanabileceği belirtildi ancak biz bunu 25’e çıkarmak istiyoruz. Proje için başvuru yapacağız. Ama öncesinde hızlı bir şekilde ve bir hafta içinde bu listeyi hazırlayıp bakanlığa ulaştıracağız. Bakanlıkta 2 aylık süre içinde projeyi değerlendirecek ve büyük olasılıkla da onaylayacak. Önümüze çıkan bu fırsatı herkesin değerlendirmesini arzuluyoruz.“ bilgisini verdi.

10 FABRİKA KURULACAK AMA YER YOK
Odaya kayıtlı olacak mobilyacıların bir şirket altında birleşeceğini dile getiren iş adamı Muharrem Durmuşoğlu, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nin inşaat firması tarafından zamanında teslim edilemediği için mobilya fuarını 2014’te yapamayacakları ihtimalinden söz etti. Mobilyacılar organize sanayi bölgesi önünde arazi sorunu olduğunu anlatan Durmuşoğlu, “İmalata yönelik mobilya ve ağaç işleri özel organize bölgesi istiyoruz. 1 milyon metrekarelik alanda küçük ve orta düzeyli imalatçılar bulunacağı gibi bunun yanı sıra 10 fabrika kurmayı planlıyoruz. Ancak arsa tahsisi konusunda Kavak, Havza, Bafra OSB’ler dolmadan yer verilemeyeceği belirtiliyor. Tekkeköy ilçesi sınırları içinde de zaten uygun arazi yok. Fakat belediye başkanlarımızdan yardım istiyoruz. Samsun böylesine bir sanayi bölgesi ve başarılı mobilya fuarı ile sektörün kalbi olabilir. Şuan Çarşamba Belediyesi’nin teklifi var. Değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

FUARIMIZ SES GETİRECEK
Uluslararası Samsun Mobilya Fuarı’nı büyük olasılıklı 2015’te yapacaklarını ve büyük ses getireceklerine de değinen Durmuşoğlu, “Fuara en iyi şekilde hazırlanıp ses getirecek bir fuar organizasyonu yapacağız. Bunun yanında mobilyacılar sitesi planlıyoruz. Masko, Modoko tipinde satışa yönelik bir şovrooom sitesi hedefliyoruz. Bunun için Gıda OSB’nin yanındaki araziyi düşünmüştük ancak devlet arazisi olduğu için mümkün gözükmüyor. Belediyelerle görüşüp yer isteyeceğiz. İnşallah bunları hayata getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.